Pazar , Ağustos 30 2020

ANNE SÜTÜNÜ ARTTIRAN BİTKİ ÇAYLARI

İyi beslenen ve sütü az olan annelere beslenme önerileri verilebilir’ diyen Dr. Gülnihal Şarman, “Günde iki büyük bardak bitki çayı ya da boza gibi malt içeren içecekleri tüketmek sütü artırır” diye konuşuyor.

Acıbadem Maslak Hastanesi Yenidoğan Uzmanı Dr. Gülnihal Şarman, yeni bebekleri olan annelere sütlerini artırmak için tavsiyelerde bulundu:

Anneler özel bir süt diyeti yapmalı mı? Daha çok süt verebilmek için neler yemeliler?
Annenin verdiği süte, yediği ve içtiği ürünlerin yüzde 1’i geçer. Kimi zaman emziren annelerin diyetlerinin kısıtlandığını ya da ‘süt yapar’ diye çok kalorili yiyeceklerin önerildiğini görüyoruz. Doğum sonrasında annelerde gaz ve hazımsızlık şikayetleri oluyor. Sezaryenden sonra bu şikayetler daha çok görülüyor. Bu durum geçene kadar haşlanmış, zeytinyağlı ve bol sıvılı bir diyet izlemek iyi olur. Sulu tencere yemekleri de son derece uygundur. En önemli diyet önerimiz annenin gaz yapan yiyecekleri yememesidir. Örneğin; süt içip gaz sancısı çeken bir annenin bu dönemde yoğurt yemesi daha uygundur.

Süt verirken diyet olmaz
Anne sütünü artırmak için diyetisyen desteği alınmalı mı?
İyi beslenen ve sütü az olan anneye bazı beslenme önerileri verilebilir. Burada süt artırıcı besinlere başvurulabilir. Kimi bitkisel çaylar, anne sütünü artıran özellikleriyle dikkat çeker.

Peki bu çaylardan ne kadar içmek gerekir?
Günde iki büyük bardak yani ortalama 400 ml içilmesi önemlidir. Ancak boza gibi malt içeren içecekler de sütü artırıcı etki yapar. Annenin ciddi bir beslenme sorunu yoksa sütü çok etkilenmez. Ancak kilo vermek için ciddi bir diyet yapıp ayda bir kilodan fazla kaybederse sütü beslemeyebilir. Anneler diyet yapacaklarsa, diyetisyene başvurmalı.

Annenin sütü gelmezse depresyonu artar mı?
Süt vermesi konusunda bazen annelere baskı yapılıyor. Sütü yetersiz gelen anne ise kendisini beceriksiz sanıyor, bebeğini büyütemediğini düşünüyor. Bunu, özellikle eğitim seviyesi yüksek anneler yaşıyor. Oysa ki annenin yettiği kadar sütü bebeğine vermesinin de olumlu etkiler yapacağını bildirmemiz gerekiyor. Annenin lohusalık bunalımını atlatması için çevresinin de desteğine gereksinimi var. Yapamadıklarını değil, yaptıklarını vurgulamak gerekiyor.

Meme sarhoşu olabilir
Bebek emzirirken uyutulmalı mı uyutulmamalı mı?
İlk aylarda bebek emerken hem açlığını gideriyor, hem de anne ile temas kurarak rahatlıyor. Bebeğin memede uyuyakalmasına ‘meme sarhoşluğu’ deniliyor. Bu rahatlığa erişen bebek, bir sonraki emmelerinde de benzer huzuru buluyor. Memede uyutmanın bebek için sakıncası yok! Bir yaşını geçip de annesini günde 10-15 kere emip, emzik gibi kullanan bebeklere karşı ise dikkat edilmeli.

Süt artıran bitki çayları
►Keçi sedefi
► Çemen otu
► Rezene
► Mine
►Amber çiçeği

Memeyi kesme kararını
anne değil bebek versin
Süt kesilince bebeğe emzik ya da biberon verilmeli mi?
Memeden ayrılma kararını bebeğin vermesi çok önemli. Eğer zorla memeden uzaklaştırılırsa bebeğin emme gereksinimi devam edebilir. Yenidoğan bebeklerin ilk aylarında emzik veya biberonla tanışmalarını arzu etmiyoruz. Çünkü bu, onların anne memesini öğrenmelerini güçleştiriyor. Bazı bebekler aç olmasalar da çok emmek istiyor. Böyle bebeklere de birinci aydan sonra emzik veriyoruz. Emmeyi seven bir bebek, iki yaşına kadar biberon kullanabiliyor.

Anne, sütü kesilse de bebeği memede tutmalı mı, memede tutulursa süt yeniden gelir mi?
Aslında bu soruya ‘Sütten niye kesildi?’ diye yaklaşılmalı. Eğer anne, emme seanslarını azalttıysa sütü de azalır. Bebek artık emmiyor diye düşünür. Ancak burada sütün üretimi için gerekli şartın bebeğin gelişimine uygun sıklıkta anneyi emmesi olduğu unutulmamalıdır. Günler içinde biberonla beslenme süresi artan bebekler, memeden uzaklaşır. Böyle bir durum gelişirse bebeğin biberonla beslenmesi azaltılıp, emme seansları artırılmalıdır.

Dokuz ay süt içen bebek büyüyünce şişmanlamaz
Bebek şişmansa anne daha az ve daha uzun aralıklarla mı emzirmeli?
Emen bebeklerin ileride şişman olup olmamaları konusunda yapılan çalışmaların sonuçlarına göre bu şişmanlığın geçici olduğu gözlenmiştir. Hatta anne sütünün obeziteden koruduğu biliniyor. Bebeğin meme emdiği sürece obeziteden korunduğu düşünülüyor. Örneğin; dokuz ay anne sütü almış bir bebeğin obezite riski yüzde 30 azalıyor. Biz çocuk hekimleri, sadece anne sütü alarak kilosu ve boyuna göre ileri giden bebeklerin ileriki aylarda hareketlenerek kilo fazlalarını attıklarını gözlemliyoruz. Anne sütü asla şişmanlatmaz. Anne sütü emen bebeğe de asla ve asla diyet yaptırılmaz.

Emen çocuk daha mı zeki oluyor?
İyi emzirilemeyen çocuk geç mi konuşur, geç mi yürür?
Hayır. Emzirmemenin konuşma sürecine ve motor gelişime çok direkt katkısı yoktur. Çünkü bugünkü mama alternatifleri bebeğin kemik gelişimini ve vitamin gereksinimini sağlar şekilde hazırlanmıştır. Anne sütü alamayan bebeklere ilk sene boyunca anne sütü yerine formül mama verilmelidir. Emen bebeklerin daha akıllı oldukları görüşü vardır. Bu çalışmalar, IQ puanlarının 3-7 puan daha fazla olduğunu göstermektedir. Emziremeyen anne üzülmemelidir. Çünkü bebeğiyle oynayan, gelişimine özen gösteren anneler, bu IQ farkını rahatlıkla kapatırlar.

Daha az besleyici süt var mı?
Aslında normal beslenen, sütü yeterli olan, bebeği iyi emen annelerin sütleri birbirine çok benzer. Sütün besleyici ve daha doyuran kısmı ilk beş dakikadan sonra akan yağlı kısmıdır. Bir memeyi iyice sağan anne, bebeğini tam doyurur. Eğer anne bazı önemli besin gruplarını hiç tüketmiyorsa, bebeği iyi beslenemeyebilir.

Erken doğanların kilosu yakından takip edilmeli!
Bebek düşük ağırlıktaysa anne daha uzun mu memede tutmalı?
Bu çok önemli bir konu. Düşük ağırlıklı bebekler yani 2.5 kilonun altındaki bebeklere dikkat edilmeli. Eğer bebek 37. haftadan erken doğduysa onlara ‘geç preterm’ diyoruz. Bu bebeklerin emme gücü zayıf olabiliyor. 34-36 hafta arasında doğanların yutma güçleri zayıf kalabiliyor. Bu bebekler, 10 sefer 45-60 dakika memede ’emsinler’ diye kalırlarsa, anne sütünden aldıkları tüm enerjilerini emerek sarf edebiliyorlar. Bu dönemde kilo takibi büyük önem taşıyor. Emen bebeklerin tartı takibiyle ne kadar büyüdüğü belirleniyor. Eğer bebek zamanında ancak düşük doğum tartısıyla doğduysa biraz daha rahat olabiliyoruz. Çünkü bu bebeklerin emme ve yutma yetenekleri yerinde oluyor. Emmek onları yormuyor. Yine de emen bebeklerin ilk hafta tartımı büyük önem taşıyor.

ENGLİSH

Less well-fed and the mother’s milk to be given nutritional advice from Dr. Gülnihal forward, “a day or two cups of herbal tea such as boza to consume malt beverages containing milk increases,” he speaks.

Newborn Specialist Hospital, Dr. Maslak bitter almond. Gülnihal forward, with new babies to the mothers gave advice to increase their milk:

► Do I need to make Mom a special diet of milk? What they should eat in order to give more milk?
His mother’s milk, eat and drink products that exceeds 1 percent of. Sometimes been restricted diets or breastfeeding mothers ‘milk does’ I have seen many calories foods have been suggested. After birth, the mother had complained to the gas and indigestion. After these complaints seem more than cesarean. This case boiled until July, with olive oil and plenty of fluids to follow a diet that is good. Juicy pot dishes are also extremely convenient. The most important dietary advice to eat food that is not the mother make the gas. For example, milk and gas pains of a mother who suffered during this period is more appropriate to eat yogurt.

While no milk diet
► to increase breastfeeding support should be whether a dietician?
Less well-fed and the mother’s milk to be given some nutritional advice. Where milk can be applied to increase the nutrients. Some herbal teas, taking note of the features that increase breast milk.

► How much of what should drink this tea?
Average of 400 ml per day in two large glass that is important. Boza malt drinks such as milk, but also makes the effect increase. If there is a serious problem of mother’s milk feeding is not impressed. However, a serious diet to lose weight and lose more than a kilogram of milk per month may not be fed. If they make the mothers diet, should be referred to a dietician.

► maternal depression increases the milk do not come?
Sometimes mothers in milk has been forced to give. The mother’s milk is inadequate thinks himself incompetent, the growing baby think. I especially mothers experiencing higher levels of education. Whereas the mother’s failure to give as much milk the baby will make a positive impact is required to report. Recovered from postpartum depression for the mother to the support of environmental needs. Can not do, but they do need to emphasize.

Breast may be drunk
Do you sleep should be asleep while breastfeeding ►?
In the first months of the baby is sucking and eliminate hunger, as well as contact with the mother to relax. Baby sleeping breast ‘intoxication of breast’ is called. This easy access to the baby, the next intake is also similar to find peace. Not mind sleeping on the breast for the baby! Through an age of 10-15 times a day and suck the mother and baby pacifiers against such use is to be considered.

Increase milk teas
► goat’s rue
► Fenugreek
► Fennel
► Mine
► Amber flower

Let the mothers decide not stop baby breast
► cut milk should be given to the baby bottle or pacifier?
Making the decision to leave the baby from the breast is very important. Forcibly removed from the breast if the baby’s sucking needs may continue. In the first months of newborn babies with pacifiers or bottles, we do not wish to meet. Because it makes it difficult to learn their mother’s breast. Some babies like to be hungry when they are not very confident. After the first month of such babies are given pacifiers. Likes sucking a baby bottle can use up to two years.

► mothers, infants breast milk, although keep you off, come back in the breast milk is not?
In fact, the question ‘why was cut from Milk? ” he should be approached. If mothers reduce their intake session turned the milk is reduced. I think babies do not suck anymore. But here the conditions necessary for the production of milk into the baby’s development at the appropriate frequency intake of the mother should be noted. Bottle-feeding duration in days of growing babies, breast is removed. If such a situation developing out and reduce the baby’s bottle-feeding, sucking sessions should be increased.

The baby will not drink milk, when he had nine months to get fat
► If the baby fat, breast-feeding mothers should do less and less frequently?
Whether or not the fat of infants in the future according to the results of studies that showed that obesity temporarily. Even mother’s milk is known to protect against obesity. As long as the baby sucking the breast is thought to protect against obesity. For example, took the nine months of breastfeeding a baby’s risk of obesity has decreased by 30 percent. We pediatricians, taking only breast milk for babies who go on weight and height in the coming months by moving their horses as they are observing more weight. Mother’s milk does not ever get fat. Never and will never breastfed infants also are not dieting.

Are children smarter than sucking up?
Child through breastfeeding can not be good ► talks, walks through?
No. Speech and motor development of not breast-feeding process is not very direct contribution. Today’s food choices because of the baby’s bone development, and was prepared to provide needed vitamins. During the first year do not get breastfed babies formula instead of breast milk should be given. Of infants are smarter than their opinions. These studies show that IQ scores are higher than the 3-7 score. Mothers can not breastfeed should not worry. Because they play with dolls, taking care of their mother’s development, the IQ difference easily turn it off.

► Do you have a less nutritious milk?
In fact, normally fed, with enough milk, baby milk are very similar to good nursing mothers. Milk more nourishing and feeding the oil flowing is the part after the first five minutes. A mother breast thoroughly swift, full-fed babies are. Some important if the mother does not consume any food groups, the baby may not eat well.

Should closely monitor the weight of premature!
► Baby Do low weight if the mother breast longer keep?
This is very important. Of low-weight babies, ie babies under 2.5 pounds to be considered. If the baby 37 if born to them weeks earlier from the ‘late preterm’ call. Weak absorption of these babies can be. Born between 34-36 weeks of swallowing forces could remain weak. These infants, 10 breast 45-60 minutes time ‘let em’ when they called, their mother’s milk by sucking all the energy they can expend. In weight is of great importance in this period. With follow-up of infants weighing how much growth is being determined. Born with low birth weight babies, but if you time a little more comfortable we can be. Because of this baby is sucking and swallowing skills are in place. Not tired of them suck. Nevertheless, the first week of infants weighing is crucial.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

11 yorumlar

  1. Eğer mutlu olmak istiyorsan, hiç kimseden bir şey bekleme. Bob Marley

  2. Gerçek başarı, başarısız olma korkusunu yenmektir. Paul Sweeney

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂