ANATOMİNİZ HAKKINDA NE BİLİYORSUNUZ?

Cinsel organlarınızı yeterince tanıyor musunuz? Örneğin vajina aşırı seks nedeniyle esneyip, genişler mi? Niçin ona dokunulması bize bu kadar muhteşem bir his yaşatıyor ya da bu bölgeye estetik yapılabilir mi? Bu konuyla ilgili tüm soruların mcevaplarını sizler için derledik. Bu mini rehber sayesinde daha mutlu bir cinsel hayata sahip olmanın sırlarını keşfedeceksiniz.

Vajinanın vücudun diğer tüm organlarından daha fazla takma adı olduğunu biliyor muydunuz? Üstelik öyle özel bir organ ki sadece sağlığıyla ilgilenen özel bir doktoru var. Ve tabii ki bizleri zevkin doruğuna çıkarma kapasitesine sahip.Bu noktada doğum sırasında duyduğumuz acıdan şimdilik bahsetmeyelim.

Peki hayatınızda bu kadar özel bir yere sahip olmasına rağmen vajinayla ilgili her şeyi biliyor musunuz? Yapılan araştırmalara göre kadınların yüzde 60 gibi büyük bir oranı cinsel organları hakkında pek de fazla bilgiye sahip olmadığını itiraf ediyor.

Başka bir araştırmanın sonuçları ise bu konuda yeterli bilgi sahibi olan, kendinden emin kadınların diğerlerine kıyasla daha fazla orgazm yaşadığını destekliyor. Sizler için, ‘vajina bölgesi farkındalık seviyenizi’ yükseltmenize yarayacak tam 15 maddelik bir liste hazırladık. Bu maddeler sayesinde; vajinanın fonksiyonları hakkında bilgi edinecek, daha sağlıklı bir cinsel organa ve tabii ki daha muhteşem bir cinsel hayata sahip olmanın yollarını öğreneceksiniz.

Bilimin bu kadar gelişmesine rağmen vajinalar hakkında pek çok nokta hâlâ gizemini koruyor. G noktası meselesi uzmanları fikir ayrılığına düşürüyor. Bu noktada, vajinanın açıklamasını yapalım. Vajina; vajina girişiyle başlayan ve uç kısmında rahim ağzının yer aldığı boru şeklinde ve ortalama 10 santimetre uzunluğunda bir yapıdadır. Vajina girişinde bulunan salgı bezleri ilişki sırasında vajina girişi ve vajinanın kayganlaşmasını sağlar. İşte şimdi kendi anatominizle ilgili ana noktaları öğrenmenin vakti geldi.

1) Vajina cinsel organınızın sadece bir bölümüdür
Pek çoğumuz vajina sözcüğünü tüm cinsel organımızı tanımlamak için kullansak da, teknik olarak bu sadece, serviksten (rahimağzı) başlayıp, vulvaya (sağ taraftaki resimde görüldüğü gibi; iç ve dış dudaklar, klitoris ve perineden oluşan bölge) açılarak son bulan kanalın ismidir.

2) Vajinalar hep birbirine benzer
Evet, içte kalan kısım için bu, kesinlikle doğru. Kişiden kişiye farklılıklar gösteren bölüm ise vulvadır. Bir kelebeğin kanatlarını andıran iç dudaklar, kimilerinde güçlükle görülecek boyuttayken, kimilerinde dış dudaklardan daha uzun olabilir. Pek çok kadında bu dudaklar simetrik değil; bir taraf diğerine göre daha geniştir. Klitorisin uzunluğu ise 2,5-3 santimetre arasında değişebilir.

3) Dış yüzeyi genellikle farklı tonlardadır
Teninizin beyaz, esmer ya da buğday tonlarında olması, vulvanızın rengi üzerinde belirleyici bir rol oynamıyor. Çok beyaz tenli pek çok kadın; kahverengi ve morumsu vulvaya sahipken, esmer tenli bazı kadınların vulvaları çok daha açık renkli olabiliyor. Ayrıca vulvalar kendi içinde de ton farklılıklarına sahip. Örneğin dış dudaklar koyu bir tondayken, perine bölgesinin soluk pembe olması son derece normal kabul ediliyor.

4) Duvarları birbirine dokunacak şekilde kapalıdır
Vajina duvarları, açılmaya neden olacak (tampon girişi gibi) bir neden olmadıkça birbirine dokunacak şekilde kapalı haldedir. Vajinanın genişlemesini bir şemsiyenin ya da pilili bir eteğin açılmasına benzetebiliriz; her vajina 1,5’dan yaklaşık 5 santimetreye kadar genişleyebilir. Tabii doğum sırasında bu rakam çok daha fazla oranda artabiliyor!

5) Seks nedeniyle genişlemez
Bir önceki maddede açıklandığı gibi, vajina inanılmaz bir esneme kapasitesine sahip. İşte bu nedenle, normal standartların çok üzerinde büyüklüğe sahip bir penisi bile rahatça içine alabiliyor ve ilişkiden hemen sonra eski haline dönüyor. Ancak doğum yapan kadınların bahsettikleri “bollaşma” hissi gerçekten de söz konusu olabiliyor. Bu durumda bazı egzersizleri düzenli olarak yapmak işe yarayabiliyor. Egzersizlerin ayrıntılı açıklaması için yedinci maddeye bakabilirsiniz.

6) Uzun süren seks orucu nedeniyle tekrar bir bakireye dönüşmezsiniz
Söylentiyi duymuşsunuzdur: “Eğer çok uzun süre seks yapmazsanız vajinanız o kadar sıkı hale gelir ki, tıpkı bir bakireymiş gibi ilk ilişkide rahatsızlık hissedebilir, hatta acı duyabilirsiniz”. Bu kesinlikle doğruluk payı olmayan bir bilgi. Vajinal kaslarınız biraz kasılmış bile olsa, cinsel ilişki asla ilk seferki gibi acı vermez.

7) Düzenli egzersiz büyük yarar sağlar
Tıpkı uzun süre ağırlık kaldırmanın kol kaslarınızı geliştireceği gibi, pelvik tabanınızı destekleyen PC (puboccoccygeus) kaslarınızı çalıştırmanız vajinanıza sıkılık kazandırabiliyor yani diğer bir deyişle onu forma sokabiliyor. Ayrıca bu kaslarınızı kullanmayı öğrenmek orgazma ulaşmanızı da kolaylaştırıyor. Bu egzersizi yapmak için klozete oturun ve idrarınızı yaparken birden bire kesip, tutun. İşte PC kaslarınızı keşfettiniz. Şimdi idrarınızı yapmadığınız bir zamanda, bu kaslarınızı sıkın ve yaklaşık 10 saniye bu şekilde tutup, bırakın. Bu hareketi günde 10 ya da 20 tekrardan oluşan iki set halinde yapın. Farkı bir ay içinde hissedeceksiniz.

8) Her zaman bakteri doludur
Bu doğrudur ama bunlar enfeksiyona sebep olacak kötü mikroorganizmaları kontrol altında tutan iyi huylu bakterilerdir.

9) Kendi kendini temizler
Temizlik için sık sık vajinal duş uygulamanıza veya içini sabunlamanıza hiç gerek yok; hatta bu temizlik o bölgedeki yararlı bakterilerin de ölmesine sebep olabilir. Vajinanız kendi salgılarıyla temizlik işini kendi kendine yapabilir (evet, o akıntının bir fonksiyonu var). Vajina duvarlarından mgelen bu salgılar su ve bakterilerden oluşur. Temizlenmesi gereken tek yer, vulva yani iç ve dış dudaklardır. Ancak bunu suyla yaparken tahrişe yol açmamalısınız.

10) Çevresindeki tüyler tamamen gereksizdir
Bir zamanlar yani mağaralarda yaşadığımız dönemlerde bu tüylerin vajinayı bakterilerden korumak ve erkekleri çekecek mkokuyu tutmak gibi işlevleri olduğunu iddia etmek mümkün. Ancak bugün böyle bir işleve gerek kalmadı çünkü giysilerimiz var. Bir de erkeğiniz tüylü halinizi değil tam tersini çekici buluyor olabilir. Kadın cinsel organını tüysüz haliyle daha çekici bulduğunu itiraf eden pek çok erkek var.

11) Kokusu regl dönemlerinde daha belirgin hale gelir
Söz kokulardan açılmışken öncelikle şunu belirtmekte fayda var; evet, her vajina kendine has bir kokuya sahiptir. Regl döneminden önce daha asidik olan bu koku, regl sonrasında daha keskin olmaya yatkındır. Ayrıca yoğun egzersiz ve tabii cinsel ilişki sonrasında (iyi ki doğal kayganlaştırıcınız var) ter bezlerinin daha fazla çalışması nedeniyle bu koku daha da fark edilebilir hale gelebilir.

12) Dokunmak onu iyileştirir
Seksin bu kadar iyi hissetmenizi sağlamasının en önemli nedeni orgazm olmasanız bile, bu bölgenin uyarılmasının mutluluk hormonlarının salgılanmasına yardımcı olmasıdır. Bazı jinekologlar da, orgazm olmanın regl sancılarına iyi geldiğini iddia ediyorlar. İşte regl dönemlerinde sevgilinize yaklaşmak için çok iyi bir neden!

13) Aşırı seks yapmak sorun yaratabilir
Düzenli seks, kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olurken, kısa bir süre içinde çok fazla ilişki yaşamak vajinada yanma ve tahrişe, hatta idrar yolu enfeksiyonuna yol açabiliyor. Özellikle kadının üstte olduğu pozisyonlarla klasik misyoner pozisyonu, penisin idrar yoluna temas ederek, bu bölgeye zararlı bakteri bulaştırması nedeniyle riskli kabul ediliyor. Ama hemen sevdiğiniz bu pozisyonlarla vedalaşmak zorunda kaldığınızı düşünmeyin, ilişkinin hemen sonrasında tuvalete gidip idrarınızı yapmak riski en aza indirecektir.

14) Akıntı miktarı döneme göre değişebilir
Yumurtlama dönemlerinde, vajinadan daha fazla miktarda (günde yaklaşık iki çay kaşığı) salgı gelir. Ancak ayın diğer dönemlerine göre bu salgı daha ince bir yapıda ve daha berrak bir renktedir. Bu normaldir. Ancak salgının koyulaşıp, kremsi bir hal alması; buna kaşıntı, yanma ve ağır kokunun eşlik etmesi acil olarak jinekoloğunuza görünme zamanının geldiğini gösterir.

15) Hiçbir şey oraya kaçıp, kaybolamaz!
Hayır; kesinlikle vajinanız kara delik değildir. Herhangi bir şey (örneğin bir tampon) vajinanıza ve oradan rahminize kaçıp, kaybolamaz. Bir tampon sadece ulaşabileceğinizden daha derin bir noktaya doğru kayabilir ve değiştirmeniz gerektiğinde çıkarmanız zorlaşabilir. Bu durumda yapmanız gereken dizleriniz kırık bir şekilde yere oturmanız ve çıkana kadar ıkınmanızdır. Eğer bu da işe yaramıyorsa üzülmeyin çünkü jinekoloğunuz bunu son derece acısız ve basit bir işlemle alacaktır. Tabii eğlenmek adına çeşitli besin maddelerini vajinanızdan uzak tutmanızda her zaman fayda var. Çikolata sosu ve kremayı bile! Çünkü bunlar içeriklerinde bulunan şeker nedeniyle vajina bölgesinde ciddi enfeksiyonların ortaya çıkmasına sebep olabilirler.

►Sorun ağrı mı?
Henüz nedeni tam olarak belirlenememiş bu iki sorun ilişki sırasında ciddi rahatsızlık ve ağrıya yol açabiliyor.

Vajinismus:
Vajinal kasların, istem dışı olarak aşırı kasılıp, cinsel ilişkiyi hatta tampon kullanmayı ve jinekolojik muayeneyi bile imkansız hale getirmesi olarak tanımlanıyor. Tedavisi için fizyolojik ve/veya psikolojik terapi önerilse de, tüm bunlar bazı kadınları aşırı stres altına sokuyor ki, yarar sağlamak yerine durumun daha da kötüleşmesine yol açabiliyor.

Vulva ağrısı (vulvodynıa):
Bu, genellikle, vulvada aşırı hassasiyet, dokunmayı bile imkansız hale getiren acı ve ağrıyla karakterize bir durumdur. Çoğu zaman, ağır mantar enfeksiyonu gibi ciddi hastalıklar sonra sında gelişiyor.Tedavisi, ağrı ve acının hafiflemesinde önemli rol oynayan antidepresan ilaçlarla gerçekleştiriliyor.

►Vajinaya estetik olur mu?
Bazı uzmanlar, vajinaya yapılan estetik girişimlerin seks sırasında alınan zevki artırdığını iddia etseler de, bu operasyonlar tıbbi açıdan nadiren zorunlu kabul ediliyor. Bu nedenle çoğu sigorta şirketinin kapsamlarına almadığı cinsel organ estetiklerinin bir riski de bölgedeki sinirleri zedeleme olasılıkları. Yine de bu operasyonların hangileri olduğu ve nasıl gerçekleştirildikleriyle ilgili ayrıntılı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Vajina Rejuvenasyonu (Yenilenmesi)
Vajinalarının çok genişlediğini ve bu nedenle seksten hiçbir zevk alamadıklarını iddia eden kadınlara çare olmak üzere geliştirilen bu operasyonda hedef vajina duvarlarını daraltmaktır. Ancak, bu operasyonu geçiren kadınların mseksten daha fazla zevk aldıklarına ve daha fazla orgazm yaşadıklarına dair hiçbir bilimsel çalışma yok.

Labyoplasti (İç ve Dış Dudak Estetiği)
Bu operasyonla, aşırı büyük ve rahatsızlık verecek derecede asimetrik olan iç ve dış dudakların şekli değiştiriliyor, düzeltiliyor. Ama öte yandan, iç ve dış dudakların asimetrik olması uzmanlarca son derece normal kabul edilen bir durum.

G-Noktası Kolajen Uygulaması
Kolajen ya da diğer kozmetik dolgu maddeleriyle G-noktasının doldurularak genişletilmesi prensibine dayanan bu işlemde hedef; duyarlılığı artırmak ve mseks sırasında alınan zevki maksimuma çıkarmak. Enjeksiyonu 3-6 ay arasında tekrarlamak gerektiğini hatırlamakta fayda var ve tabii yöntemin etkinliğinin kesin olarak kanıtlanmadığını da belirtelim.

Kızlık Zarı Tamiri
Az sayıda kadının tekrar bekaretini kaybetme fantezisini gerçek kılmak üzere geliştirilen yöntemin düşüncesi bile rahatsız edici.

Kaynak : Cosmopolitan

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

10 yorumlar

 1. Birçok insanın korkak olmaya cesareti yoktur. Bernard Shaw

 2. 1968’deki Meksika Olimpiyat Oyunları’na kadar bütün yüksek atlamacılar, yüzleri çıtaya dönük, vücutları paralel şekilde çıtayı geçmeye çalıştıkları, alışılmış “Western Roll” tekniğiyle yarışıyorlardı… Fakat bu durum değişmek üzereydi. Pek tanınmamış bir atlet çıtaya yaklaştı ve 2.24 metrelik atlayışı ile yeni dünya rekorunu belirledi. Tek yaptığı havalandıktan sonra, tüm atletlerin aksine çıtaya yüzünü değil sırtını dönmekti. Ayaklarını yukarı çekti ve dizlerini kırarak çıtanın üstünden sırtüstü atladı. Atletin adı, Dick Fosbury’di. Ve o günden sonra bu atlayış tekniği onun adıyla anıldı. Bugün yüksek atlamada hala bu teknik (Fosbury Flop) kullanılıyor. Fosbury, insanoğlunun o güne kadar ulaşabildiği en yüksek seviyeye sıçradı. Herkesin tersine, aksini düşünerek. Bu, basit bir düşünme tekniği. Fakat buradaki düşünme tekniği, bir sıçrama tekniğine dönüştü ve yüksek atlama tarihinde bir dönüm noktası oldu. Paul Arden “Aklını Kullan, Aksini Düşün”

 3. babamın yıllardır çektiği ağrı tam da doğum gününde ona alacak bir hediye ararken bu cdler karşıma çıktı, bu cdlerle tanıştırdığınız için teşekkürler… öfke kontrolü

 4. OLCAYTO DURSUN

  Mehmet Öz ”Kişisel Gelişim” sektörünün yeni nesil öncüsü. NLP, Kuantum ile tıkanan sektöre, boş sağlık öğütleri ile yeni bir soluk getirdi… romence güzel sözler

 5. Hocalarımıza çok teşekkür ederiz. insanın bilinç altına inerek yıllardır yapamadığı, değiştiremediği konularda etkili bir şekilde değişiklik yapıyorlar. satranc

 6. cd lerin son kullanım tarihi varmıdır.veya cizilme gibi durumlarda içerikte herhangi bir bozulma olurmu subliminal reklamlar

 7. Erkek arkadaşıma almak istiyorum depresyondan kurtulma

 8. kilo kontrolü için araştırırken bu siteyi buldum ama şimdi işde başarı için olan telkin cd sini de denemek istiyorum. eğitim yönetimi nedir

 9. Yıllardır bronşitle uğraşıyorum. Umarım bu cdler yararlı olur. para mp3

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂