Perşembe , Haziran 17 2021

''ANAL FİSSÜR'' BOTOKS İLE TEDAVİ EDİLEBİLİYOR!

Memorial Şişli Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’nden Op. Dr. Sertaç Demirel, “Anal fissürün botoksla tedavisi” hakkında bilgi verdi.

Anal bölgede yırtık anlamına gelen “Anal Fissür”, hastanın sosyalitesini tamamen bozan ve tuvaletten korkutan ağrılı bir hastalıktır. Anal fissür, sert kalın bir dışkının anüsü yırtması ortaya çıkmaktadır.

Hastalığın önlenebilmesi için tuvalet ihtiyacının asla ertelenmemesi ve fast food’dan uzak durulması  önemlidir. En önemli tedavisi cerrahi ameliyat olan anal fissür, kadınların güzelleşmek ve gençleşmek için kullandığı botoks ile de tedavi edilebilmektedir.

İshal ve kabızlık anal fissür nedeni!

Sert ve katılaşmış dışkının anüsten çıkımı sırasında yaptığı yırtık, anal fissüre neden olur. İshal ve anorektal bölgenin inflamasyonu ( iltihaplanması) da, anal fissürün oluşmasının diğer nedenidir.

Anal fissür sosyal yaşam kalitesini bozuyor
Makattaki kasların anormal şekilde kasılmasına bağlı olarak hasta çok şiddetli ağrı sorunu ile karşı karşıya kalır.

Bu kaslar kasıldığında, hasta büyük tuvaleti yaparken popo kasları yeterince gevşemediği için sanki orada bir şey kopuyormuş, yırtılıyormuş gibi ağrı çeker. Bu durum, hastalığın en önemli şikayetidir. Hastalık tedavi edilmezse sosyaliteyi tamamen bozar.

Hasta, tuvalet sonrası 1-2 saat ağrı sorunu yaşadığı için, korku yaşamaya başlar. Tuvalete gitmeyi ertelediği için de bağırsaktaki dışkı daha da sertleşir. Sert dışkı, hastaya çok büyük ağrı krizleri yaşatabildiği için tüm yaşam kalitesi olumsuz etkilenir.

Aktif meslek gruplarında ciddi iş kaybı!

yoğunluğunun artmasıyla birlikte insanların bağırsak alışkanlıkları da değişmektedir. Büyük tuvalet ihtiyaçları ne yazık ki zaman kaybı bahane edilerek ertelenmektedir. Bu erteleme devam ettikçe beyin bir süre sonra bağırsaklara ileti göndermez. Çünkü ileti gittiğinde kişi bunu dikkate almamaktadır. Bunun sonucunda büyük tuvalete çıkma süresi uzar.

4-5 gün sonra tuvalete çıkıldığı  da bağırsakta bekleyen dışkının suyu emilmiş olur ve dışkılamada zorluk yaşanır. Kronik kabızlığı olan kişiler büyük tuvalete çıktığında, bağırsakları yeterince boşalmamış ve hala büyük tuvaleti var hissi yaşar. Bunlara bağlı olarak anal fissür çatlak riski de artmaktadır.

Hangi aşamada hangi tedavi?

Anal fissürde akut dönemde oturma banyoları etkili bir iyileşme sağlar. Hastalık 4 ile 6 haftalık bir durumdaysa medikal yöntemlerle tedavi mümkündür. Ancak 6 haftadan sonra medikal tedavinin başarısı düşer.

bir çatlak, % 70 -80 oranında medikal tedavi ile başarıyla giderilmektedir. Ancak hastalık kronikleştikçe, çok ağrısal dönemlerde medikal tedavi denense de yine cerrahi girişim ile hastalığın tedavisi sağlanmaktadır.

6 haftadan uzun bir süre devam eden sorunda artık cerrahi girişim uygulanmalıdır. Kişinin büyük tuvaletini yaptığı sırada yanma ve acı hissettiğinde hemen bir doktora başvurması, erken tedavi ile ameliyat olma riskinden kurtulmasına olanak sağlar.

Gençlik iksiri botoks kasları gevşetiyor!

“Gençlik iksiri” botoksa, anal fissür tedavisinde de başvurulmaktadır. Botoks, hastaya ciddi ağrılar yaşatan ve anormal bir şekilde kasılan kasların gevşetilmesi için kullanılmaktadır. Belli bir dozda ve miktarda uygulanmaktadır.

Kas mekanizması olan her yerde kullanılabildiği için anal bölgedeki kaz spazmlarını da çözmek için tercih edilmektedir. Spazmı ortadan kaldırmak için iç kas bölgesine botoks enjekte edilmektedir.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

9 yorumlar

  1. oğlum bu sene lise 3 te okuyor ve derslerinde çok zorlanıyor mutlaka almalıyım

  2. tüm ürünleriniz çok faydalı

  3. Ben de, neden zengin olamıyorum, diye düşünüp duruyordum. Meğer, sorun bilinçaltımdaymış…

  4. başarıya giden yolda yaratıcı fikir ve düşünceye sahip olma açısından yararlı olacağını umuyorum.

  5. Bildiklerinizden daha fazla yararlanamadığınız sürece daha fazla bilmenizin bir yararı yoktur. R. K. Bogerthan

  6. HAYATİ VERDİNAZ

    hayat matamatik demek bence torunlsrımın ihtiyacı var mutlaka almalıyım para enerjisini çekmek

  7. merhaba ayşegül hanım, sizinle kendi fikrimi paylaşmak istedim. Bence “mutlu ilişkiler” mp3 sizin için uygun olan. bu sizin bir çok ilişkide daha başarılı olmanızı sağlayabilir. belki eski eşinizle olan ilişkinizin, belki de yeni başlayacak olan ilişkinizin daha başarılı olmasına katkısı olacaktır. kalbiniz ve çevreniz sevgiyle dolsun:) turkce hollandaca

  8. — Merhaba canım, ne hoş sesini duymak impotans

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂