Perşembe , Haziran 17 2021

ALLERJİ TESTLERİ VE YAPILDIĞI HASTALIKLAR

Allerji varlığı ortaya koyan testlerdir. Diğer bir deyişle mevcut hastalığın allerjik bir nedeni varsa onu belirleyen testlerdir. Allerji biliminde allerji testlerinin yeri ve önemi büyüktür.

ALLERJİ TESTLERİ HANGİ HASTALIKLARDA YAPILIR?

Solunum yolu allerjileri (allerjik nezle ve astım)

Gıda allerjileri

Arı allerjileri

İlaç allerjileri (bazılarında)

Deri allerjileri (ürtiker ve anjioödem)

Egzamalar (kontakt dermatit ve atopik dermatit)

AYRICA;

Tekrarlayan veya uzun süre devam eden SİNÜZİT, ÖKSÜRÜK, ORTA KULAK İLTİHABI ya da KONJUNKTİVİT (gözlerde kızarıklık ve kaşıntı hali) gibi durumlarda da yapılmasında fayda vardır.

UYGULANAN TESTİN HASTAYA FAYDALI OLMASI İÇİN;

En uygun test materyali belirlenmeli

Test doğru, yani tekniğine uygun olarak uygulanmalı

Elde edilen sonuçlar doğru yorumlanmalıdır.

Hatalı uygulanmış veya yanlış yorumlanmış allerji testleri, gereksiz tedavilere ya da maddi kayıplara neden olmaktadır.

Bu testlerin yapılmasına, allerji konusunda uzman (yani Allerji ve/veya Klinik İmmünoloji ihtisası olan) hekimler tarafından karar verilmeli ve uygulanmalıdır.

ANCAK, [maalesef] allerji ve klinik immünoloji uzmanı olmadığı halde test maddeleri satın alıp allerji testlerini uygulamaya çalışanlara rastlanmaktadır.

1. PRİCK TEST (EPİDERMAL TEST)

En sık uygulanan allerji testidir. Hastaya ağrı ya da acı vermeyen, kısa sürede neticelenen bir testtir. Allerjik rinit (allerjik nezle), allerjik astım, ürtiker (kurdeşen ya da dabaz), gıda allerjisi, arı allerjisi gibi hastalıklarda uygulanır. Genellikle kolun iç kısmına yapılır. Allerjen içeren sıvı test materyali deriye damlatılır. Derinin en üst tabakasında küçük bir çizik oluşturularak allerjenin deriye sızması ve buradaki “allerji hücreleri” ile birleşmesi sağlanır. Bu uygulama “lancet” adı verilen steril ve tek kullanımlık ucu sivri materyallerle yapılır. Test uygulandıktan sonra 10-15 dakika beklenir ve takiben elde edilen deri cevapları değerlendirilir.

Bazı ilaçlar testin hatalı sonuçlar vermesine neden olur:

a. Antihistaminler yani allerji tedavisinde kullanılan ilaçlar

b. Gribal enfeksiyonların tedavisinde kullanılan ilaçlar

c. Bazı öksürük şurupları

d. Mide hastalıklarının tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar

e. Depresyon tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar.

Bu nedenle;

Kullanmakta olduğunuz ilaçlar, test planlama aşamasında doktorunuz tarafından size sorulacaktır. HALEN ya da YAKIN ZAMANDA kullanmış olduğunuz TÜM İLAÇLARI doktorunuza bildiriniz.

Allerji testi planlanıp randevunuz verildikten sonra, herhangi bir ilaç kullanmanız gerekirse, lütfen bu ilacın yapılacak olan testlere etkisinin olup olmadığını doktorunuza danışınız.

KALP, ŞEKER HASTALIĞI ya da YÜKSEK TANSİYON gibi nedenlerle kullanmakta olduğunuz HAYATİ ÖNEM TAŞIYAN İLAÇLARINIZI allerji testini etkiler kaygısıyla KENDİ KENDİNİZE KESMEYİNİZ.

2. İNTRADERMAL TEST
Uygulama amacı ve genel prensipler Prick test ile aynıdır.

Ancak uygulama yöntemi ve kullanılan allerjenler farklıdır. Kapalı steril şişelerdeki allerjenler, çok ince uçlu bir enjektör (iğne) ile derinin biraz daha derin kısmına çok küçük miktarlarda enjekte edilir.

Test sonuçları 15-20 dakika beklendikten sonra değerlendirilir.

3. YAMA TESTİ (PATCH test)
Bu test öncekilerinden farklı amaçlarla yapılır ve daha uzun sürede değerlendirilir.

Temas egzaması (kontakt dermatit) olan hastalarda, egzamaya neden olan maddeleri belirlemek amacıyla uygulanır.

Yama testi sonuçları 48 – 72 saat sonra değerlendirilir. Bu süre içinde test materyali yerinden çıkartılmamalı ve ıslatılmamalıdır.

4. KANDA YAPILAN TESTLER
Değişik nedenlerle allerji deri testlerinin uygulanamadığı ya da deri test sonuçlarının çelişkili olduğu durumlarda kan örneği alınarak yapılan testlerdir.

Bu tür testler için aç karnına kan örneği verilmelidir.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

12 yorumlar

 1. Kendin için bir bolluk yaratmak istiyorsan, bunu başkası için yarat. Neale Donald Walsch

 2. En büyük başarı hiçbir zaman düşmemekte değil, her düşüşünüzde tekrar ayağa kalkabilmektir. Konfüçyüs

 3. Yalnız hiçbir şey bilmediğimi biliyorum. Sokrates

 4. IRAZ-CA * ALEV

  anımadığım bir ortama girdiğimde istemeden bir sessizliğe bürünüyordum.kendimi ifade etmemi sağladığınız ve hayatımı değiştirdiğiniz için sonsuz teşekürler masturbasyon nedir

 5. RT @ahmetdurul: Kitap Önerileri : Kişisel Gelişim. para

 6. 6 yaşındaki kızımızda alerjik astım var.iyileşmesi için bağışıklık sisteminin güçlenmesi gerekiyor.bu frekansları dinlemenin yaş sınırı var mı.eğer uygunsa alabiliriz. liderlik

 7. İLAYDA FİKRET

  Ali bey, 2 gün önce eğitimde uyguladığınız mp3 telkin yönteminizi büyük bir ilgiyle izledim..ve hatta yıllardır beklediğim ”BUDUR” dedim… cinsel birleşme nasıl olur

 8. HEDİYE AYBARS

  Baştaki 2 bölüm olmadan sadece telkin kısmının Araba kullanırken dinlenmesinde bir sakınca olabilir mi? bireysel gelişim hedefleri nelerdir

 9. Umarım bu telkini uygulayanlar bu seferde arsız olmazlar. utanma

 10. Çocuk hafızamda (12 yaşımda )kalan bu donanımı hipnoz ya da bu tarz özel hazırlanan mp3 telkin yöntemiyle; ”Hatırlamam tetiklenebilir mi?” iq ölçümü nasıl yapılır

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂