Cumartesi , Şubat 20 2021

AKNELERE KARŞI 5 ŞAŞIRTICI TEDAVİ YÖNTEMİ

Yüzünüzde hoş görünmeyen aknelere, genellikle ergenlik döneminde veya bazı hormonların yüksek olmasına bağlı olarak 20’li yaşlarda da rastlanabiliyor. Ayrıca bebeklerde ve yaşlılarda da görülebilen akne tedavi edilmesi gereken bir sorundur.

HowStuffWorks isimli sitede yer alan habere göre, yüzünüz ince kıl folikülleriyle doludur. Sebum diye isimlendirilen yağlı madde ise ter bu foliküllerin içinde dolaşıyor. Sebum, her kıl fokilünün içinde varolan sebase bezi tarafından üretiliyor. Ter ve sebumun karışımı, cildinizin üstünde bakteri ve diğer zararlı maddelerin vücudunuza girişini tutan koruyucu bir katman oluşturuyor. Çok fazla ölü cilt hücresi bulununca, çok fazla sebum üretiliyor ya da makyaj gibi cilt üzerindeki maddeler folikülleri örtebiliyor. Sebum ve ölü cilt hücreleri bir kez tıkanırsa, bakteriler çoğalır ve iltihap oluşur, bu da akneye yol açar.

Düzenli olarak yüz yıkamak, cildinize benzol peroksid uygulamak ve egzersizle stres seviyenizi düşürmek gibi herkesin bildiği alışılmış akne tedavileri vardır. Peki, daha önce hiç duymadığınız akne tedavileri olduğunu biliyor musunuz?

1. Microdermabrasion yöntemi: Bu yöntemin amacı cildinizi yenilemektir. Cilt yüzeyine küçük bir cihazla püskürtülen çok ince kristallerin, kuvvetle geri emilmesi ile cildin aşındırılması sistemiyle çalışıyor. Cilt yüzeyindeki ölü katmanları kaldırıyor, zarar görmüş hücreleri ciltten uzaklaştırıyor. Yöntem, yeni deri oluşumunu harekete geçiriyor. Ölü derinin atılması ve yeni hücre oluşumunun hızlandırılması ile cilt yüzeyinde oluşan kırışıklık, leke, sivilce izi, yara izi, yanık izi ve (ameliyat izi) çatlakların bakımıdır.

2. Sıcaklık: Işık tedavisiyle birleştiğinde, sıcak tedavisi sebase bezlerinin boyutunu küçültmesinin yanında akneden sorumlu bakterileri yok edebiliyor. Bezler bir kez küçülünce daha az yağ üretiyor. Sıcak, gözenekleri açarak ışık tedavisinin bakteri öldürme sürecini hızlandırıyor. Sıcaklık terapisinde hastalarda tedavi edilen bölgelerde kızarıklık görülebiliyor. Genellikle 1 ay süren tedavinin sonuçları birkaç hafta içinde fark ediliyor. Akneyle savaşan ısı cihazları evlerde de kullanılabiliyor.

3. Lazerler: Akne için oldukça yaygın bir tedavi olan lazerde sonuçlar kalıcıdır. Lazerler, yara veya yanık gibi birçok izden kurtulmak için de kullanılıyor. Lazer tedavisi, cilde daha genç ve sıkı bir görünüm vererek yeni kolajen ve elastin liflerinin gelişimini destekliyor.

Etkili bir tedavi olmasına rağmen lazer, herkes için uygun olmayabiliyor. Bazı cilt koşulları ya da özellikleri, sizi daha az ideal bir aday haline getiriyor. Ayrıca, lazer tedavisi kızarıklığa ya da birkaç ay süren ve hatta sürekli kalıcı renk değişikliğine neden olabiliyor.

4. Ev yapımı bölgesel çareler: Birkaç dermatolog, bu akne karşıtı halk tedavilerini önerebilir. İşte sizin de evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemler:

– Yüzünüzdeki sorunlu bölgelere ve mevcut sivilcelerin üzerine çok az diş macunu sürün ve gece boyunca yüzünüzde bırakın. Bazılarında işe yarayabilir.

– Çiğ yumurtanın beyazı yüzünüzü kurutabilir ya da kurutmayabilir, ancak aknenin patlamasını önleyebilir.

– Yüze yapılacak sarımsak macunu uygulaması da sivilceleri önleyecektir.

– Yüze uygulanan ve gece boyunca kalan bal, bakterilerle savaşabilir, akne patlamalarını önleyebilir ya da azaltabilir.

– Glycolic asit içeren limon, dermatologlar tarafından ölü hücrelerin pul pul dökülmesi için kullanılıyor. Seyreltilmiş limon suyunu yüzünüze sürün ve 15 dakika sonra yıkayın. Ya da yüzünüzü limon dilimiyle ovalayın. Sonuçları değişik olabilir.

5. Hücre tuzu tedavisi: Doku tuzları olarak bilinen 12 mineral bileşenini kapsayan tedavinin doktorları, aknenin vücuttaki kalsiyum sülfat eksikliği nedeniyle oluştuğuna inanıyor. Hücre tuzu tedavisinde kullanılan kalsiyum sülfat miktarı neredeyse yok olana kadar azaltıldığı için size zarar vermiyor.

ENGLİSH

With unsightly acne on your face, usually in adolescence or higher depending on certain hormones in the 20s also can be found. Also can be seen in infants and the elderly should be treated acne is a problem.

HowStuffWorks named according to the news site, your face is full of fine hairs folikülleriyle. Oily substance called sebum is named in sweat walking around the follicles. Sebum, every hair is produced by sebaceous glands exist in fokilünün. I mixture of sweat and sebum, bacteria and other harmful substances on your skin, your body creates a protective layer that keeps the entry. When dead skin cells are too, too much sebum is produced or the makeup of such substances on the skin follicles can cover. Sebum and dead skin cells, once clogged, the bacteria multiply and the inflammation occurs, which leads to acne.

Regular face wash, benzoyl peroxide applied to the skin to reduce your stress levels and exercise routine, such as acne treatments are known to everyone. Well, you do not hear them before you know that acne treatments?

1. Microdermabrasion method: This method aims to refresh your skin. Skin surface with a small device very fine spray of crystals, is strongly absorbed by the skin of the back system is trying to be aggressive. To remove dead layers of skin on the surface, away from the skin cells are damaged. Method, is driving the formation of new skin. Disposal of the dead skin and accelerate the formation of new cells formed on the surface of the skin, wrinkles, spots, acne marks, scars, burn marks and (scar) is the care of fractures.

2. Temperature: when combined with light therapy, heat treatment reduced the size of sebaceous glands by can destroy the bacteria responsible for acne. A time when smaller glands produce less oil. Hot, open the pores of the light treatment to kill bacteria accelerate the process. Therapy in patients with temperatures in the visible redness in the treated area. The results of the treatment usually lasted one month, is noticeable in a few weeks. Heat acne-fighting equipment can be used in homes.

3. Laser acne treatment is very common for the results of the laser is permanent. Lasers, such as wounds or burns are also used for many times to get rid of. Laser treatment, the skin look younger and a tight new collagen and elastin fibers, supporting the development.

Although an effective laser treatment, may not be suitable for everyone. Certain skin conditions or characteristics, makes you less ideal candidates. Moreover, laser treatment over several months with redness or discoloration can cause permanent or even permanent.

4. Regional homemade remedies: A few dermatologists, this acne treatment anti-people can recommend. Here are some methods you can apply at home:

– Face your existing acne problem areas and very little toothpaste on your face, creeping and leave overnight. Some may work.

– Raw egg white can dry your face, or may not dry, but the explosion can prevent acne.

– Garlic paste application to be made to face will help prevent acne.

– Swimming and over night applied to the remaining honey, you can fight the bacteria, can prevent acne or reduce bursts.

– Glycolic acid lemon, by the dermatologist is used to exfoliate dead cells. Apply diluted lemon juice to your face and wash after 15 minutes. Or rub your face with lemon wedges. Results may vary.

5. Cell salt treatment: Tissue salts, known as the mineral components, including 12 doctors of the treatment, acne is caused by a lack of calcium sulfate in the body believes. Cells, the amount of salt used in the treatment of calcium sulfate is lowered until it disappears almost does not harm you.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

17 yorumlar

  1. Herhangi bir spor aktivitesi anında dinlenebilir mi?

  2. Boy uzaması derken dik durarak olduğumuz gibi görünmekten mi bahsediyorsunuz yoksa pilatesteki gibi bir etki mi bu?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂