Cumartesi , Haziran 19 2021

AĞRI DEYİP GEÇMEYİN!

“Bilimsel Ağrı Envanteri”ne göre, Türkler’in yüzde 69’u yani 48 milyon kişi ağrıyla yaşıyor. En çok baş ağrısının yaşandığı Türkiye’de, kadınlar erkeklere göre daha çok ağrı hissederken, ağrılardan dolayı Türkiye’de yüzde 10’luk kesim cinsel ilişkiye giremiyor. 

Klinik Farmakoloji Derneği, Türkiye Baş Ağrısıyla Savaş Derneği ve Türkiye Baş Ağrısı Derneği’nden oluşan konsorsiyum, sağlık alanında bir ilke imza atarak Türkiye’nin en kapsamlı “Bilimsel Ağrı Envanteri”ni çıkarttı. Klinik Farmakoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Cankat Tulunay tarafından açıklanan sonuçların, “ağrısız bir Türkiye”ye ışık tutması hedefleniyor. Türkiye’nin 7 bölgesinde 4 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirilen araştırmayla ağrı çeşitlerinin bölgelere, cinsiyete ve yaşlara göre dağılımı, ağrının yaşam standartlarına ve sosyal hayata etkisi, tedavi yöntemleri, ekonomik maliyeti gibi noktalar aydınlığa kavuşturuldu. Bugüne kadar Avrupa’nın en gelişmiş 16 ülkesinde çıkartılan “Ağrı Haritası”nın Türkiye’de ağrı problemlerinin çözümünde önemli bir rol oynaması bekleniyor.

Araştırmanın sonuçlarını değerlendiren Prof. Dr. Tulunay, Türkiye’nin yüzde 69’unun, yani yaklaşık 48 milyon kişinin ağrıyla yaşadığını ve bunların büyük kısmının kadınlar olduğunu açıkladı. Türkiye’den en çok yaşanan ağrı çeşidinin baş ağrısı olduğunu belirten Tulunay, Doğu Anadolu Bölgesi’nin en çok ağrı çeken bölge olduğunu kaydetti. Yaşlandıkça ve gelir seviyesi düştükçe ağrıların kronikleştiğine dikkat çeken Tulunay, kentli ve genç insanların ise akut ağrıdan muzdarip olduğunu ifade etti. Ağrıların şiddetli ve sık olduğunu vurgulayan Tulunay, Türkiye’de ağrı yaşayanların yüzde 85’inin ilaca başvurduğunu açıkladı. Araştırma sonuçlarına göre Türkiye’de en sık kullanılan ağrı kesicinin ‘Asprin’ olduğunu söyleyen Prof. Dr. Tulunay, Asprin’in tercih edilmesinin en önemli sebebinin ağrıları hızlı kesmesi, diğer ilaçlara göre daha etkili olması ve daha ekonomik olmasından kaynaklandığını dile getirdi. Ağrılara maruz kalanların teşhis ve tedavi için en az 3 doktor değiştirdiğini belirten Tulunay, kronik ağrı yaşamasına karşın hala doktora gitmeyenlerin oranının ise yüzde 21 olduğunu ifade etti. Ağrının tedavisi için alternatif yöntemlerin de denendiğine değinen Tulunay, tedavi yöntemleriyle ilgili medyanın önemli bir bilgi kaynağı olduğunun da araştırmayla ortaya çıktığını bildirdi.

Ağrının sosyal yaşamı olumsuz etkileyen önemli bir faktör olduğunun altını çizen Tulunay, “Kronik ağrı yaşayanların yüzde 52’si kendini sürekli yorgun hissediyor, yüzde 11’i yürüyemiyor, yüzde 10’u ise ağrılarından dolayı artık cinsel ilişki yaşayamıyor. Ağrı araştırmasına göre kronik ağrı çekenlerin yüzde 36’sı tedavi için tüm parasını harcamaya hazır. Kronik ağrı çekenlerin yüzde 25’i ise bazen ölümü bile düşünecek kadar şiddetli ağrı yaşıyor. Hissettikleri ağrı ve konsantrasyon sağlayamadıkları için kronik ağrı yaşayanların yüzde 21’i işini kaybediyor” diye konuştu.

Ağrının insanlar için doğanın bir lütfü olduğunu ve birçok hastalığın teşhisi ve tedavisinin kökeninde yattığını belirten Prof. Dr. Cankat Tulunay, araştırma sonuçlarıyla ağrıya karşı bilinçli bir yaklaşım geliştirilebileceğini vurguladı. 2006 yılının “ağrıyla savaş yılı” ilan edildiğini açıklayan Prof. Dr. Tulunay, ‘Bilimsel Ağrı Araştırması’ verilerinin Türkiye’de yaşam kalitesini artıracağını ve ağrıların tedavisini daha etkin hale getirerek, maliyetleri önemli ölçüde düşüreceğini de sözlerine ekledi.

02.09.2009
Kaynak : İHA

ENGLİSH

PAİN

“Scientific Inventory of Pain” by what, 69 percent of Turks that 48 million people are living with pain. In Turkey are experiencing the most headaches, women more than men feel pain, while pain due to sexual intercourse can not cut 10 percent in Turkey.

Clinical Pharmacology Society, Association of the war with Turkey, and Turkey Headache Headache Association formed a consortium in the health field by signing a policy of Turkey’s most comprehensive “Scientific Inventory of Pain” ni released. Association President Prof Clinical Pharmacology. Dr. Cankat of the results described by Tulunay, “a painless Turkey” is aimed to shed light. In 7 regions of Turkey with the participation of 4 thousand people conducted research in the region with the kind of pain, according to gender and age distribution, the pain of living standards and social life impact, treatment methods, such as economic costs bright spots were solved. So far Europe’s most advanced in 16 countries imposed “pain map” of pain problems in Turkey is expected to play an important role.

When considering the results of the survey Prof. Dr. Tulunay, Turkey’s 69’unun percent, ie approximately 48 million people living with pain, and that the majority of them women, were announced. From Turkey, the most experienced headaches which indicate the kind of pain Tulunay, Eastern Anatolia Region is the region attracted the most pain, he said. As the income level decreases, the aging and chronic pain notable Tulunay, urban and young people are said to suffer from acute pain. Pain is severe and often stressed Tulunay, the pain of those living in Turkey, announced that 85 percent admitted to drug. According to the survey results the most commonly used pain relievers in Turkey’s ‘aspirin’ saying that the Professor. Dr. Tulunay, Asprin’in prefer quick cutting of the most important cause pain, according to other drugs is more effective and more economical from the fact that voiced. Exposed to the diagnosis and treatment of pain for at least 3 doctors stating Tulunay changed, despite living with chronic pain is still the rate of 21 percent is not a doctor said. Alternative methods for the treatment of pain until try the Tulunay, about the media’s treatment is an important source of information that has emerged in the research reported.

Of pain negatively affects the social life is an important factor that underlines the Tulunay, “52 percent of those living with chronic pain itself is constantly feel tired, unable to walk 11 percent, 10 percent of the pain it’s no longer having sexual relations can not. According to research chronic pain who take pain 36 percent for treatment and to spend all the money ready. 25 percent of those suffering from chronic pain is sometimes enough to even consider the death of severe pain is experienced. feel they can not provide pain and concentration for 21 percent of those living with chronic pain is losing jobs, “he said.

Of pain for people and nature is a Lütfü diagnosis and treatment of many diseases lie at the origin indicating Prof. Dr. Cankat Tulunay, research results, a conscious approach towards pain can be emphasized. In 2006 the “year of the war against pain” explains Prof was declared. Dr. Tulunay, ‘Scientific Research of Pain’ data will improve the quality of life in Turkey and make it more effective treatment of pain, the costs will significantly reduce the added words.
 
02/09/2009

Source: IHA

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

16 yorumlar

 1. Başarı sürecindeki ilk adım, ne yapmak istediğinizin görüntüsüne sahip olmaktır. Steve Chandler

 2. Yönümüzü değiştirmezsek hedeflediğimiz yere varabiliriz. Çin Atasözü

 3. Hayal et, inan, başar. Paul White

 4. @oguzas bu noktaya geleceğini biliyordum.Kişisel gelisim uzmaninin hazin sonu.. almanca filipince çeviri

 5. Herhangi bir spor aktivitesi anında dinlenebilir mi? fransızca öğreniyorum

 6. Bu herkes için çok önemli bir konu. İş hayatında başarılı olamayı kim istemez ki. Emn kısa zaman da ben de yararlanmayı istiyorum. drinking

 7. VARGIN ZALİYE

  @oguzas bu noktaya geleceğini biliyordum.Kişisel gelisim uzmaninin hazin sonu.. vücut geliştirme ilaçları

 8. Milyoner gibi düşününce, birçok şeyi yapmak da kolay gelir insana herhalde… para cevirme

 9. babam memur her ay hesap yapar falan sıkıntılıdır yani.çok merak ettim bize faydası olur mu. bolluk

 10. NURSELİ SENAR

  işe yarayacak bir şeye benziyor milyoner olmayı kim istemez ki chess indir

 11. IRAZ-CA * ÇAĞIL

  Satranç çok zevkli bir oyun fakat belli bir süre sonra insanın beyni yoruluyor ve hamleleri görememeye başlıyor. Bu cd sayesinde bütün hamleleri görebilecek ve oyun boyunca dikkatimizi canlı tutabileceksek ne mutlu bize? Acaba bilgisayarı da yenebilir miyiz? çatişma nedir

 12. epeyce bi kişisel geliştim biraz daha okumaya devam edersem kişisel gelişim kitabı kusacamm yada arşa yükselecemm bilemiyorum korece kelimeler

 13. Israrla öneririm boyu uzatan hareketler

 14. işe yarayacak bir şeye benziyor milyoner olmayı kim istemez ki japonca kursu

 15. ben bu cdleri kullanmış ve işe yarayanların görüşlerini öğrenmek istiyorum. subliminal

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂