AĞIZ KOKUSUNUN EN BÜYÜK NEDENİ

Sigara içmek erken ölümlerin ve önlenebilir hastalıkların en önemli sebeplerinden biridir. Sigara içerdiği nikotin ile merkezi sinir sistemini etkiler ve kişiyi alışkanlık ve tiryakiliğe sürükler. Sigara kullanımı ağız ve dişlerdeki kötü görünüme sebep olmakla kalmaz; aynı zamanda dişeti, ağız içi ve boğaz ( farinks, larinks ve özofagus) bölgesindeki kanser riskini artıran başlıca sebep olarak karşımıza çıkar.

Sigara diş tedavinizi de geciktirir
Sigara içmek ağız bölgesinde gelişen yara ve cerrahi işlemlerin iyileşme sürecini negatif yönde etkilemektedir. Bu nedenle diş hekimleri her türlü cerrahi işlem sonrası hastalarına, yara iyileşmesi tamamlanıncaya kadar sigara içmemesini tavsiye eder.

Ağız konusu sigara içmenin en kötü etkilerinden biri
Sigara içmek, halitozis denilen kötü ağız kokusuna neden olur. Sigara içen kişilerde ağız içi kimya bozulur, diş bakteri plağı gelişimi artar ve zamanla dişeti problemleri, tat duyusunda azalma ve sonuçta bağışıklığın düşmesi ile ağızda iltihap odakları oluşur. Nikotin bütün tütün ürünleri içinde en yaygın bilinenidir. Etkilerinden birinin de tükürük miktarını azaltması olduğu bilinmektedir. Tükürük miktarının azalması ağız kuruluğu, bakteri plak oluşumu ve buna bağlı ağız kokusunu tetikler.

Kanserin öncüsü Lökoplaki en çok sigara içenlerde görülüyor
Sigaranın ağızda neden olduğu en önemli hastalıklardan biri de “lökoplaki”dir. Yani beyaz damak… önemlidir çünkü kanserin öncüsü olabilir. Hastalığın belirtileri tükürük kanal çıkışlarında, yanak içlerinde, damakta, dişetlerinde, dilde, boğaz duvarında ve bazen de gırtlakta beyaz ya da mavimsi beyaz kalınlaşmalar şeklinde tarif edilebilir. Zaman zaman bu kalınlıklar sert ya da kabuklu olabilir. Hastalığın asıl nedeni bilinmese de en çok sigara içenlerde rastlanır.

Unutulmamalıdır ki sigara içenlerin yanında, sigara içmeyen ancak sigara dumanını soluyan pasif içicilerde sigaranın yol açtığı tüm zararlara maruz kalmaktadırlar. Sağlıklı bir vücut, ferah bir nefes, sağlıklı ve beyaz dişler, sağlıklı dişetleri ve daha kaliteli bir yaşamı en çok siz ve sevdikleriniz hak eder.

ENGLİSH

The biggest cause of halitosis

Smoking and premature death from preventable diseases is one of the most important reason. That nicotine affects the central nervous system with smoke and people dragged into the habits and tiryakilik. Smoking causes mouth and teeth do not look bad in, but also the gums, inside the mouth and throat (farinks, larynx and esophageal) region increased risk of cancer as the primary reason for our interest.

Smoker your dental treatment is delayed
Smoking in the area of developing mouth sores and surgical procedures affect the healing process is in the negative direction. For this reason, dentists in all patients after surgical operations, until the complete wound does not encourage smoking.

Mouth of the worst effects of smoking
Smoking, halitozis also causes the bad smell of mouth. In people who smoke inside the mouth of the chemical degradation, increasing development and timing of dental plaque bacteria, gum problems, reduced sense of taste and as a result of immune inflammation in the mouth with the focus falls occur. All tobacco products, nicotine is the most widely known. Impact is one of the is known to reduce the amount of saliva. Dryness of mouth to reduce the amount of saliva, bacteria and plaque formation triggers related halitosis.

Cancer of the pioneer who smoke can be seen most Leucoplakia
Cigarette may have caused the most important diseases in the mouth of the “leukoplakia” dir. So … is important because cancer of the white roof of the mouth can be the pioneers. Channel output in the saliva of disease symptoms, inner cheeks, the palate, the dişetlerinde, tongue, throat and sometimes the walls white or bluish white at the throat as described are bold. From time to time for this width may be hard or crusted. Actual cause of the illness is not known who up smoking can be found.

It should be noted that the next smoker, non-smoker who inhale the cigarette smoke but caused all the damage passive smoking, especially in nested exposed to. A healthy body, a fresh breath, healthy and white teeth, healthy gums and a better quality of life and love in the most you deserve.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

24 yorumlar

  1. Drucker ‘En ciddi yanlışlar yanlış cevaplar yüzünden yapılmıyor. Gerçekte en tehlikeli olan yanlış soruları sormaktır.’

  2. Kaçırılmaması gereken bir eğitim seti daha… Teşekkürler

  3. Yazabilmek çok önemli…Kendinle iletişim kurmanın başka bir boyutu…

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂