Ana Sayfa / Sağlık / AĞIZ KOKUSU İÇİN BUNLARI DENEYİN!

AĞIZ KOKUSU İÇİN BUNLARI DENEYİN!

Sağlık konusunda kulaktan dolma bilgilerle hareket etmek ve uzmanların önerilerine uymamak çoğu zaman bizi sağlığımızdan ediyor. Özellikle ağız ve diş sağlığı konusunda sınıfta kalan ülkeler arasında Türkiye ilk sıralarda yer alıyor. Doğru bildiğimiz yanlışlar ve çoğu zaman önemsenmeyen detaylar ağız ve diş sağlığımızın bozulmasında büyük rol oynuyor. Dt. Hacer Esved Alireisoğlu, ağız ve diş sağlığında sık yapılan hatalar hakkında bilgi verdi.

Yemeklerden Hemen Sonra Diş Fırçalamayın

Yemeklerden hemen sonra dişleri fırçalamak besinlerdeki asitlerin ağızda dağılmasına neden olduğu için dişleri zayıflatıyor. Dişleri yemeklerden en az bir saat sonra fırçalamak daha uygun.

Diş Macununu Islatmayın

Diş macununun bilinenin aksine suyla ıslatılmaması gerekir. Islanan diş macunu etken maddesini kaybeder. Diş macunu leblebi tanesi büyüklüğünde kullanılmalıdır. Unutmayalım ki; diş macunu sadece diş fırçalamayı kolaylaştırıcı bir ajandır.

“Ne Kadar Uzun Süre Fırçalarsam O Kadar İyi” Diye Düşünmeyin

Diş temizliği hakkında bilinen yanlışlardan biri de dişleri uzun süre ve sert şekilde fırçalayarak daha çok bakteri öldürüldüğü inancıdır. Yapılan araştırmalar iki dakikayı aşan fırçalamanın daha çok bakteri öldürmediğini gösteriyor. Dişlerin günde en az bir kez iki dakika süreyle çok sert olmadan fırçalanması ve diş ipi kullanımıyla ideal bir diş temizliği sağlanabilir. Sigara, çay ve kahve tüketimi fazla olanlarda meydana gelen dil pası kokuya neden olabilir. Bu durumda dişler fırçalandıktan sonra dili de fırçalamak gerekir.

Arıtıcı Gıdalar Tüketin
Doğal diş fırçası olarak bilinen elmanın yanı sıra çiğ havuç, patlamış mısır ve kereviz özellikle yemek aralarında tüketildiğinde mekanik bir temizlik sağlayacaktır.

Elma Sirkesiyle Gargara Yapın
Sabahları elma sirkesiyle gargara yapın ve sonra dişlerinizi fırçalayın. Sirke, lekelerin yok olmasına, dişlerinizin beyazlamasına ve dişetlerinizdeki mikropların ölmesine yardım eder.

Ağız Kokusu İçin “ Kahve Çekirdeği” Çiğneyin

Ağız kokusu gündelik yaşamda insanı sosyal ve psikolojik olarak etkileyen bir rahatsızlıktır. Kötü ağız kokusu, hem kişiyi etkiler hem de çoğu zaman mahçubiyete sebep olur. Ağız boşluğunda yaşayan bakterilerin artıkları olan sülfürlü bileşikler kötü kokuya yol açar. Kahve çekirdeği çiğnemek bu sülfür bileşenlerini ortadan kaldırır.

Keyifli Bi Keşif “ Kakao”

Kakao çekirdeğindeki antibakteriyal içerik nedeniyle, çikolata dişlere zarar vermiyor.  Şekerlemeler ise dişlerin baş düşmanı.  Meyve sularındaki asit ise her türlü dişe zararlı. Aynı şekilde laktoz içeren süt de, diş çürüklerine yol açıyor.

Yemeği Peynirle Sonlandirin

Meyve suları, tatlılar, sert kıvamlı şekerler, karamel, muz gibi yiyecekler dişlerde çürük oluşturma riskini artırıyor. Tatlı yedikten sonra süt, ayran içmek ve peynir yemek, şekerin ve ortaya çıkan asidin zararlı etkilerini önler. Ph seviyesini kontrol ettiğinden dişler için koruyucu kalkan oluşturur.

ENGLİSH

Health to act on hearsay information and expert advice of our health to us is often not complied with. Especially on the subject of oral and dental health in the classroom between the countries Turkey is located in the first place. Correct mistakes and often unheeded as we know details of our oral health is playing a major role in the degradation. DT. Hacer Esved Alireisoğlu, oral and dental health information on common mistakes made.

Do not brushing your teeth immediately after meals

Brushing teeth immediately after meals in food caused by acid dissolution in the mouth for the teeth weakening. At least one hour after meals teeth brushing more convenient.

Keep the Isla Toothpaste

Toothpaste should not be soaked with water is in contrast to the known. The active ingredient toothpaste Isla loses. Toothpaste should be used in the chickpea grain size. Not forget that; toothpaste to brush teeth only a facilitating agent.

“How Long Until Good brushing if he”

One of the known about the false teeth cleaning teeth by brushing long and hard to believe more is the bacteria were killed. Research conducted over two minutes to kill bacteria brushing does more showing. Teeth at least once a day for two minutes very hard without flossing and brushing teeth cleaning can be provided with an ideal. Cigarettes, tea and coffee consumption than those that occur can cause fur smell. In this case, after brushing the teeth should be brushed in the language.

To refiner Foods Consumed
Known as a natural tooth brush as well as raw carrots, apples, popcorn and celery between meals, especially when consumed in a mechanical cleaning will help.

Wash with Apple Vinegar Make
Gargle with apple cider vinegar and then make the morning brush your teeth. Vinegar, disappearance of the stain, teeth and beyazlamasına helps kill microbes dişetlerinizdeki.

For Bad Breath “Coffee kernel” to chew
Breath of people’s daily lives is a disorder that affects social and psychological. Bad breath, and affects people and causes most of the time embarrassed. The bacteria live in the oral cavity with no sulfur compounds can lead to bad smells. Chew coffee beans in the sulfur compounds are eliminated.

Bi pleasant discovery “Cocoa”

Because of the antibacterial content of cocoa beans, chocolate does not cause damage to teeth. Candies of the main enemy of teeth. All kinds of fruit juice in the teeth harmful acids. Likewise, de-lactose milk, leads to tooth decay.

Cheese dish

Fruit juices, sweets, hard consistency sugars, caramel, banana food like creating the risk of dental caries is increasing in. After eating sweet milk, buttermilk and cheese dinner drink, sugar, and the resulting acid prevents deleterious effects. Ph level of control that creates a protective shield for teeth.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

18 yorumlar

  1. Egzersiz yapıyoruz belki ama ne kadar düzenli ve sistemli oluyor. Bir gün yapılıyor on gün yapılmıyor. Bu telkin egzersizi hayatımızın bir parçası haline dönüştürcektir.

  2. Başarı hazırlığa bağlıdır ve hazırlık olmadan başarısızlıkların ortaya çıkması kesindir. Konfuçyüs

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.