Perşembe , Haziran 4 2020

ACI BİBERİN TATLI YÜZÜ

Acı kırmızı biberde yoğun olarak bulunan alkaloit madde “kapsaisin”in, kanser başta olmak üzere birçok sağlık sorununda olumlu etkiye sahip olduğu bildirildi.

Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Biyokimya Klinik Şefi Prof. Dr. Necat Yılmaz, yaptığı açıklamada, genetik ve çevresel faktörlerin kalın bağırsak kanseri gelişimine olan etkisinin iyi bilindiğini belirtti.

Kanser cerrahisi, radyoterapi ve kemoterapi alanlarındaki gelişmelere rağmen tedavi oranlarında çok düzelme olmadığını, ancak yine de kansere karşı en iyi yolun tedavi olmayı sürdürmek olduğunu ifade eden Prof. Dr. Yılmaz, “Geçen yıllarda yaptığımız ve batılı bir çok araştırmacının yayınladıkları benzer çalışmalarımızı kamuoyu ile paylaştım. Bir kez daha halkımızın hatırlamasında yarar olduğunu düşündüğüm bir konu acı biberdeki kapsaisin maddesidir” dedi.

Son olarak Güney Koreli araştırmacıların Nisan 2009′da ‘Cellular& Molecular Biology Letters’ isimli dergide ve Anticancer Research dergisinin ocak sayısında yayımlanan çalışmada, karaciğer kanser hücresi üzerine kapsaisin etkisinin incelendiğini vurgulayan Prof. Dr.Yılmaz, “Kapsaisin biberin temel acı maddesi olup, birçok hücre tipinde, bir anti-tümör etkisi sergilemiştir. Ancak, kapsaisinin anti tümör etkisi tam açıklanmamıştır” dedi.

Ayrıca kırmızı biberin, kolesterol düşürücü, mide asidini düzenleyici ve mikrop öldürücü etkilere sahip olduğunu ifade eden Prof. Dr. Yılmaz, sanıldığının aksine kırmızı biberin zayıflatıcı etkisinin de bulunduğunu kaydetti.

ENGLİSH

benefits of cayenne pepper

Tabasco found to be concentrated in the alkaloid substance “kapsaisin” in, especially for cancer have a positive impact on many health problems were reported.

Bangkok Hospital Medical Education and Research, Chief of Clinical Professor of Biochemistry. Dr. Necat Yilmaz, in his description, genetic and environmental factors that influence the development of colonic cancer was the best known.

Cancer surgery, radiotherapy and chemotherapy treatment, despite improvements in the areas of rates is not much improvement, but still against cancer treatment continues to be the best way is to express to Prof.. Dr. Yılmaz, “we have done in past years, many western researchers and the public with the work I’ve shared similar yayınladıkları. Once again our people to remember an issue which I think is the benefit of cayenne pepper is kapsaisin substance, “he said.

Finally in April 2009 South Korean researchers’ Cellular & Molecular Biology Letters’, a magazine published in the January issue of the journal Anticancer Research study on liver cancer cells was examined emphasize Prof. kapsaisin effect. Dr.Yılmaz, “Kapsaisin pepper substance is the basis of pain, many cell types, an anti-tumor effect has been demonstrated. However, kapsaisinin anti-tumor effect is not fully open, “he said.

Moreover, the red pepper, cholesterol down, stomach acid has a regulatory impact statement and deadly germs that Prof.. Dr. Yilmaz, I think reducing the effects of red pepper Contrary to that made available.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

10 yorumlar

  1. eylül ile haziran arası tamamen stresliyim

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂