Cumartesi , Haziran 12 2021

2012’NİN ESTETİK TRENDİ:BADEM GÖZ ESTETİĞİ

Didem Seymen

Düşük gözlerin üzgün, yorgun bakışları ‘badem göz estetiği’ ile son buluyor.

Üzgün, yorgun bakışlı düşük gözler artık ‘badem göz estetiği’ ile yeniden canlanıyor ve bakışlar gençleşiyor. Uzmanlar, gözün dış kenarını yukarıda göstermek için yapılan makyaja badem göz estetiği ile artık gerek kalmayacağına dikkat çekiyor.

Estetik ve Plastik Cerrah Doç. Dr. Tayfun Türkaslan, göz estetiğinde yepyeni bir uygulama olan badem göz estetiğiyle Türk kadının aşağıya doğru olan göz yapılarını yukarı doğru kaldırarak bakışları gençleştiriyor. Doç. Dr. Tayfun Türkaslan ile gözlere gençlik, bakışlara canlılık getiren bu sihirli dokunuşun tüm detaylarını konuştuk.

Badem göz estetiği nasıl ortaya çıktı?

Böyle bir uygulamaya birkaç hastamızdan gelen istek üzerine başladık. Sonrasında anladık ki kadınlar bu konuda arayış içindeler. Kadınlar, her zaman göz dış kenarlarının hep yukarıya doğru çekik olmasını istemişlerdir. Kuzey ülkelerinde yaşayan insanların göz dış kenarları daha yukarıdadır. Anadolu’da ve Ortadoğu’da yaşayan kadınların göz yapıları aşağıya doğrudur. Bu da genç yaşta dahi dış kenarları düşük gözlerde yorgun, üzgün, mutsuz, yaşlı bir yüz ifadesi ve bakışları beraberinde getirir.

Gözlerin düşük yapısını ortadan kaldırmak için kadınların en çok tercih ettiği yöntemler nelerdir?

Bazı makyaj hileleri, saçları gergin toplayarak, belirgin göz kalemi kullanarak ya da dövme ile bu bölgede arzu ettikleri yukarı doğru çekik göz yapısını yaratmaya çalışıyorlar. Yeni göz estetiği yöntemiyle bunlara artık gerek kalmayacak. Badem göz estetiği ismi nasıl ortaya çıktı? Bu mini cerrahi müdahalenin ismini, bu işlemi yaptığım hastalarım koydular. İstedikleri göz yapısı badem göz tabirine çok uyuyor.

Yeni bir estetik uygulaması olmasına rağmen neden bu kadar yoğun bir ilgi var?

Benim yaptığım plastik cerrahinin çok basit bir prensibini, gözün dış köşesinde kullanmaktan ibaret. Bunun basit ve etkin sonuç veren bir yöntem olması talebi artırıyor. İşlemi uyguladıkça çok fazla talep gelmeye başladı. Bu yılın başlarında haftada 2-3 olan badem göz estetiği uygulamalarımızı artık haftada 5- 6 kez gerçekleştiriyoruz.

Her estetik operasyonda göz ve bakışlar dikkate alınıyor mu?

Kesinlikle alınması gerekiyor. İletişim ve algı oluşmasında yüzün merkezine oturan gözler ve bakışlar, ifadenin en önemli belirleyicisidir. Bilimsel olarak güzel gözün tarifi, dış kenarının iç kenara göre 4 derece daha yukarıda olmasıdır. Yüze yapılan bütün estetik operasyonlar, bakışları ortaya çıkarmak için yapılmaktadır.

Badem göz estetiği öncesinde nasıl bir hazırlık süreci izleniyor?

İşlem öncesinde hastanın fotoğrafını dijital ortamda inceleyip, kaş ve gözün dış kenarı için en uygun açıyı tespit ediyoruz. Simülasyon çalışmasıyla daha işlem yapmadan hastanın yeni göz yapısı kendisine gösterilerek karara varmasını sağlıyoruz.

Bu operasyon nasıl yapılıyor?

Toplam 30 dakikalık mini bir cerrahi müdahaleyle işlemi tamamlıyoruz. Lokal anesteziyle sadece gözün dış köşesi uyuşturuluyor. İşlem öncesi göz dış köşesi işaretleniyor ve operasyonda bu işaretlenen kısım yukarı doğru kişinin arzu ettiği konuma taşınıyor. Burada önemli olan 14-15 milimetre olan göz açıklığının muhafaza edilmesidir. Yukarı taşınan doku çok basit bir askı ile kemiğin zarına tutturuluyor. Böylece çekik göz imajı oluşturuluyor. Küçük bir müdahale olduğu içi hastayla konuşularak ve işlem esnasında hastaya basit komutlar verilerek hastanın sürece aktif katılımı sağlanıyor. Tüm işlem boyunca saçtan ince dikiş malzemesi ile 3 – 4 dikiş koymak yeterli oluyor. Bu dikişler 4. gün alınıyor. Kesinlikle iz kalmıyor.

Bu işlem sonrasında hastanede yatmak gerekiyor mu? Kaç günde iyileşiyor?

Hayır. İşlem sonrasında hastanın hastanede yatmasına gerek yok. Birkaç saat sonra evine dönebilir. Hafta sonu yaptırıldıysa pazartesi günü hiçbir sorun yaşanmadan hafif bir fondöten sürüp işe gidilebiliyor.

İyileşme sürecinde hastanın nelere dikkat etmesi gerekiyor?

Müdahaleden sonra herhangi bir bandaj kullanılmıyor. İşlem bölgesine ince bir bant yapıştırılıyor. İşlem günü hastanın araba kullanması yasak. Sigara içenlerin gözlerinde 3 günü geçen bir kırmızılık olabiliyor.

Su ile temas ne zaman mümkün oluyor?

İkinci günden itibaren yüz yıkanıp banyo yapılabilir ve istediği gibi makyaj yapılabilir.

Badem göz estetiğini engelleyen yapısal göz kusurları var mıdır?

Hastanın üst göz kapağında sarkma ve fazlalık varsa bunlar üst göz kapağı estetiği ile düzeltilip daha sonra badem göz estetiği gerçekleştirilir. İki işlem aynı anda da yapılabilir. İşlemin kolay ve pratik oluşu bunun diğer estetik operasyonlarıyla kombine edilmesini sağlamaktadır.

Bu operasyonun göz sağlığı için olumsuz etkileri söz konusu mu?

Görme üzerine herhangi bir olumsuz etkisi yoktur. Aksine kırma kusurlarından kaynaklanan göz çevresi ağırlaşmalarında canlandırıcı bir işlemdir. Kırma kusurlarını lazerle düzelttikten sonra bu uygulamayı yaptıran bazı hastalarım oldu.

Hangi yaş grubundakiler badem göz estetiğini daha çok tercih ediyor?

Bu işlemi en 25 – 45 yaş arasındaki kadınlar yaptırıyor. Özellikle gözlük kullanan bilgisayar karşısında uzun saatler geçirmek zorunda olan kadınlar veya yapısal olarak göz kapaklarında düşüklük olan genç kadınlar tercih edebiliyor.

Badem göz estetiği yüz ifadesinde olumsuz etkilere neden olur mu?

Badem göz estetiği bütün yüz modellerinde yılın her mevsiminde uygulanabilir. İşlem, ifadeyi kesinlikle bozmuyor. Kadınlara, en çok istedikleri yukarı doğru çekik göz yapısına sahip olma fırsatını veriyor. Bu uygulamanın en önemli nedenleri, ilk bakıştaki yorgun, ifadesiz bakışın düzeltilmesidir.

Badem göz estetiğinin kişinin sosyal yaşamına ve psikolojisine etkileri var mıdır?

Yapısı düşük olan gözlerdeki negatif ifadenin düzeltilmesi oldukça önemli. Çünkü bu estetik uygulamasıyla karşı tarafa pozitif canlı bir ruh halinin yansıtılmasını sağlıyor. Olumlu bakışlar, kişinin ruh halini düzeltip kendisi ve sosyal çevresi, iş ortamıyla barışık kalmasına katkıda bulunuyor. Bu işlemi yaptıranlar, bakışlarına ışıltı geldiğini ve göz çevresi makyajını daha kolay yaptıklarını ifade ediyorlar.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

13 yorumlar

 1. Ürünlerinizden çok memnunum. Hayatımda çok olumlu değişiklikler oldu. Çok teşekkür ederim . Alacağım daha çok ürünleriniz var.

 2. Dünyada birçok yetenekli kişi, küçük bir cesaret sahibi olamadıkları için silinip gitmişlerdir. Sydney Smith

 3. BERİN GÖRKEM

  Beni olağanüstü bir kişi olarak yorumlamayınız. Doğuşumdaki tek olağanüstülük Türk olarak dünyaya gelmemdir. Mustafa Kemal ATATÜRK

 4. karizmamı artırmak için bunuda dinlemeyi düşünüyorum..

 5. Oldukça kötü bir fobi.. yenmek mümkünse kaçırmamak gerekir diye düşünüyorum.. mp3 dönüştürücü

 6. Birçok insan için gerçekten çok lazım ancak öyle daha huzurlu bir ülke oluruz. fransızca şarkılar

 7. diyete her pazartesi yeniden başlayanlara tavsiyedir, işte bu size özel bir cd… lehce türkce ceviri

 8. @demrsinem Ben kitaplardan Cok yararlandım . Ama sadece “kişisel gelişim” kitaplarının yetmiyecegi kanısındayım. Ama faydası olur tabii yunanca öğren

 9. Çok ilginç bi çalışma çocuk sorunu olanlar için sevindirici bir çalışma. japonca öğrenme

 10. iyi gunler. ben bade vari goz estetik emeliyyati olmaq istiyorum. bana yardim edermisiniz?
  ne zaan gelebiirim???

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂