Ana Sayfa / Sağlık / 100 YIL YAŞAMAK İÇİN NE TÜR BESİNLER TÜKETMELİ?

100 YIL YAŞAMAK İÇİN NE TÜR BESİNLER TÜKETMELİ?

Uzun bir yaşamın sırrı, insanoğlunun en çok peşinden koştuğu hayallerin başında geliyor. Bilim ilerledikçe, her gün yapılan yeni yapılan araştırmalarla, bu gizem biraz daha aralanıyor. Ancak bazı insanlar, çok çaba göstermeden bir asırı deviriyor.

Peki onların sırrı ne? Bazı bilimadamları, coğrafi bölgenin bunda etkisi olduğunu düşünüyor. Örneğin, Japonya’nın Okinawa Adası, dünyada yaşları 100’ün üzerinde olan en çok insanın yaşadığı yer.

Uzmanlara göre bunun nedeni, ada sakinlerinin Japon mutfağına özgü az yağlı ve sebze ağırlıklı beslenme alışkanlıkları. Ancak dünyanın birçok bölgesinde de yaşları 100’ün üzerinde olan insanlar yaşıyor.

Dünyanın saygın bilim kuruluşlarından İngiltere Beslenme Kurumu’ndan (British Nutrition Foundation), diyetisyen Dr. Elizabeth Weichselbaum insanlardan 10’unuyla bir görüşme yaptı. Ve nasıl bu kadar uzun yaşadıklarının cevabını bulmaya çalıştı. İşte sonuçları…

1.Balık

115 yaşındaki Danimarkalı Hendrikje van Andel-Schipper’a göre uzun yaşamasının sırrı her gün yediği ringa balığı ve içtiği bir bardak portakal suyu. Balık Omega 3 yağı bakımından çok zengin ve özellikle kalp ve damar hastalıklarını önleyici bir yapıya sahip. Portakal suyu ise vitamin C ve antioksidan bakımından zengin.

2.Taze sebze

120 yaşındaki Arap asıllı İngiliz Mariam Amash, uzun ömürlü olmasını bolca sebze yemesine bağlıyor. Dr. Weichselbaum’un, günlük beslenme listemize çeşitli vitamin ve minareller içeren sebzeleri de dahil etmemiz şart. Sebzeler, kalp krizini önlüyor ve kansere karşı koruma sağlıyor.

3.Kararında şeker

114 yaşındaki Japonyalı Mitoyo Kawate düzenli olarak geleneksel vanilyalı kek (şeker, su, tereyağ ve vanilyadan yapılan) yediğini söylüyor. Dr. Weichselbaum’a göre Kawate’nin uzun yaşamasına asıl sebep kek değil fakat düzenli olarak ancak kararında şeker tüketmesi.

Ukraynalı Hryhoriy Nestor’un en sevdiği yemek, ekmek arası atıştırma. Bol bol Lahana, patates ve balık da yediğini söyleyen Nestor, bunun yanında hiç evlenmediğini ve Ukrayna’daki çiftliğinde aktif bir hayat sürdürdüğünü ve çok hareket ettiğini söylüyor.

5.Alkol

Kesinlikle alkol almamak bir çok kaynakta az miktarda alkol almanın kalp sağlığına yarar sağladığını söylerken vücuttaki kanser virüsünü inanılmaz birşekilde harekete geçirdiğini göz ardı etmemek gerek..

6.Ekmek

111 yaşına kadar yaşayan İngiliz Ada Mason’un torunu, annanesinin her öğünde bol bol ekmek yediğini söyledi. Mineral açısından zengin olan ekmek, uzun yaşamın nedeni olmasa da yardımcısı olmuş olabilir.

7.Tahıl

Her sabah bir İskoç geleneği olan yulaf lapasını yiyen 111 yaşındaki Annie Knight, uzun yaşamasını bu alışkanlığına bağlıyor. Dr. Weichselbaum göre ise yulaf lifli yapısıyla sağlığına çok yararlı.

8.Tavuk

114 yaşına kadar yaşayan Yukichi Chuganji fazla sebze yememesine rağmen uzun ömrünü her gün yediği haşlanmış tavuğa bağlıyor. Dr. Weichselbaum’a göre pilavın içinde vitaminler, minareller ve nişasta bulunuyor. Ama pilavla sebze de yemek gerekiyor.

9.Peynir

Kazakistan’da yaşayan Sakhan Dosova 130 yaşına daha yeni bastı ve dünyanın en yaşlı insanı olarak rekor kırdı. Tatlıdan uzak duran Dosova, bunun yerine bolca süzme peynir yiyiyor. Dr. Weichselbaum süzme peynirin diğer peynirlere nazaran daha az yağlı olduğunu ve kalsiyum açısından da zengin bir besin olduğunu söylüyor.

10.Süt

116 yaşındaki Ekuadorlu Maria Esther uzun yaşamasının sebebinin içtiği keçi sütü olduğunu söylüyor. Uzmanlara göre, süt kemiklerin içerdiği kalsiyum ile kemiklerin zedelenmesini ve güçsüzlenmesini önlüyor. Böylece, yaş geçse bile, insan daha dinamik ve sağlıklı bir yaşam sürebiliyor.

ENGLİSH

Secret of long life, up to chase his dreams of human beings come early. Science progresses, every day with the new research, this mystery is a bit more search. However, some people, an over-turns without much effort.

But their secret? Some scientists, have the effect of geographic region therein thinks. For example, Japan’s Okinawa Island, the world is over 100 years of age where most people live.

According to experts, this is because the Japanese cuisine unique to the island residents and vegetables, low fat eating habits weighted. However, in many regions of the world that people live over 100 years of age.

Prestigious scientific institutions in the world of the UK Nutrition Agency (British Nutrition Foundation), dietician Dr. Elizabeth did an interview 10’unuyla people Weichselbaum. So long lived and how they tried to find the answer. Here are the results …

1.FİSH

Hendrikje van Andel-115-year-old Danish every day, the secret to longevity by Schipper’a the herring and drink a glass of orange juice. Omega 3 fish oil rich in heart and vascular diseases, and especially to a structure with relief. Orange juice is rich in vitamin C and antioxidants.

2. vegetables

120-year-old Arab Mariam Amash British descent, long-lived to be eating plenty of vegetables is connected. Dr. Weichselbaum’un, our list of daily diet, including vegetables that contain various vitamins and minerals we consider essential. Vegetables, prevent heart attack and provides protection against cancer.

3. sugar

Regular 114-year-old Japanese traditional vanilla cake with Mitoyo Kawate (sugar, water, butter and vanilla made from) has to say. Dr. Real reason not to live long Kawate’nin according Weichselbaum’a cakes on a regular basis, but only in order to consume sugar.

Ukrainian Hryhoriy favorite Nestor’un food, bread, snacks between. Drink plenty of cabbage, potatoes and fish that eat said Nestor, as well as an active farm in Ukraine never married and did not sustain life, and that very act, he says.

5.AlCoHOl

Certainly not receive a lot of alcohol in the source to get a small amount of alcohol is beneficial to heart health when you say the virus in the body of cancer-action amazing Somehow that should not be ignored ..

6.bread

Until the age of 111 living descendants of the British Isles Mason,  in every meal eat plenty of bread, he said. Mineral-rich bread, long life, but not because help could be involved.

7.oatmeal

Every morning a Scottish tradition of the oatmeal-eating 111-year-old Annie Knight, a long life is connected to this habit. Dr. According to the health of oat fiber structure Weichselbaum very useful.

8.chicken

Living until the age of 114, although the long life of Yukichi Chuganji eat more vegetables to eat every day is connected to the boiled chicken. Dr. In the rice according Weichselbaum’a vitamins, minerals and starch are. But I also eat rice with vegetables is required.

9.cheese

130 years of living in Kazakhstan Sakha Dosova later as people pushed and the world’s oldest record was broken. Offish Dosova sweat and instead eat plenty of cottage cheese. Dr. Cottage cheese with other cheese than Weichselbaum is low fat and rich in calcium as a nutrient, he says.

10.milk

116 years of the reason for longevity within Ekuadorlu Maria Esther says that goat’s milk. According to experts, it contains milk bones with calcium to prevent bone injury and güçsüzlenmesini. Thus, years later, even if people can live a life more dynamic and healthy.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

12 yorumlar

  1. Hepimiz hayatın kısalığından söz ederiz de, boş geçen zamanlarımızı nasıl kullanacağımızı bilemeyiz. Seneca

  2. Ispanyol Atasözü ‘Yarın genelde hatanın en yogun günüdür.’

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂
Powered by