Cumartesi , Eylül 18 2021

0-12 AY BEBEĞİN CİLT PROBLEMLERİ

Bebeğiniz; mini mini bedeni,dokunmaya kıyamadığınız yumuşacık teni ile en vazgeçilmez parçanızdır.Ancak onun bu mis kokulu ipek “ten”i, ilk yılında bazı cilt problemleri ile karşılaşabilir.

Bebeğinizin “ilk” yılında, o güzeller güzeli pürüzsüz teninde bazı cilt problemleri ile karşılaşabilirsiniz.Bu dönemde en sık görülen cilt rahatsızlıkları çocuk bezine bağlı pişik (primer tahriş veya irritasyon dermatiti ), yağlı ekzema (Seboreik ekzema ), bebeklik egzaması(Atopik egzema ) ve bez bölgesindeki mantara bağlı pişiklerdir. Her şeyden önce onun cildinde meydana gelen ve size önemsiz gibi görünen bir değişimi bile ciddiye almalısınız. Bebeğinizin cildindeki değişimleri takip ederek ve gerektiğinde bir uzmana başvurarak, dokunmaya kıyamadığınız o pamuk “ten”e zarar gelmesini önleyebilirsiniz. 0-12 aylık bebeğinizin cildinde en sık görülebilecek problemleri, tedavi yöntemlerini ve anne-babaların neler yapması gerektiğini JFK Hastanesi’nden Dermatoloji Uzmanı Dr. Özlem Su Küçük, sizler için anlattı.

►Çocuk bezine bağlı pişik
Bebeğinizin cildinde, bez bölgesinde sürekli nem, ıslaklık, sürtünme, temizleyici ürünler, idrar, kaka gibi pek çok faktörün birleşmesi sonucunda pişik oluşabilir.Kalça yüzeylerinde ciltte kızarıklık belirir ve bacakların kıvrım yapan bölgelerine yayılma eğilimi gösterir. Başlangıçta bebeğinizin teninde pul pul dökülen,hafifçe şişmiş bölgeler oluşur. Yüzeysel yaralar görülebilir. Daha ciddi durumlarda bakterilerin oluşmasıyla beraber bebeğinizin cildinde derin yaralar açılabilir.
Nasıl tedavi edilir?
Unutmamalısınız ki bu tip problemlerde tedavinin başarılı olabilmesi için doktor ve anne-baba işbirliği gerekir. Anne-babalar, çocuk bezlerini düzenli olarak değiştirmelidir. Çocuğunuzun bezini bağladığınız bölgeyi temiz ılık su veya sıvı yağ (zeytinyağı) ile temizleyebilirsiniz.Temizlik için, değiştirdiğiniz kirli alt bezini kesinlikle kullanmayın.
Naylon çamaşırlardan uzak durmanızda fayda var. Çocuk bezine bağlı pişik tedavisinde özellikle geceleri, çinko oksit içeren koruyucu ürünler, gündüzleri ise bebekler için uygun kortizonantibiyotik birleşim içeren kremler kullanılır. Ancak doktorunuza danışmadan, kesinlikle herhangi bir krem kullanmamalısınız.

Yağlı Ekzema

Yağlı ekzemanın ilk ve en yaygın belirtisi, doğumdan sonraki ilk 2 ay içinde, bebeğinizin başında oluşan, sarımsı renkte, yağlı ve yapışkan kabuklanmadır. Bucilt rahatsızlığı “konak”adıyla da bilinir. Kabuklanma, saçlı deri dışında yüze, kulak arkalarına ve koltuk altlarına yayılabilir. Bu tabloya bağlı pişik ise, uylukların kıvrımlarına kadar yayılabilen,keskin sınırlı kızarıklıklar gösterebilir.Bebeğinizin gövdesinde de muntazam olmayan,dağınık, tek tük veya vücuda yayılmış kabuklanmalar görülebilir.
Nasıl tedavi edilir?
Yağlı ekzemanın tedavisinde, eğer ekzama çocuğunuzun başında yerleşmiş ise saçlarını bebek şampuanıyla yıkayabilirsiniz.Onun kafasındaki kabukları da zeytinyağı veya bebe yağı sürerek yumuşak biçimde kaldırmalısınız. Ayrıca uygun konsantrasyonda salisilik asit içeren krem veya losyon bazlı ürünleride doktorunuza danışarak kullanabilirsiniz. Eğer kabuklanma bez bölgesinde görülüyorsa, bu bölgenin bakımına dikkat etmelisiniz. Doktorunuzun önerisine göre, uygun kremler kullanabilirsiniz. Genellikle 4-6 hafta içinde ya da çocuğunuz en geç 6 aylık olduğunda bu cilt rahatsızlığı geriler.

Bebeğinizin bezlerinin hijyenine dikkat ederseniz ve mantarlara karşı doğru tedaviyi uygularsanız minik bebeğiniz en kısa zamanda iyileşecektir.

►Bebeklik Ekzeması

Bebeklik ekzeması, sık rastlanan alerjik bir deri hastalığıdır. Hastalığın en önemli özellikleri, genellikle yaşamın ilk 3 ayından sonra ortaya çıkan kaşıntı ve yanaklardan başlayan yaralardır. Hastalık bez bölgesinde görülen bir pişik şeklinde de kendini belli edebilir. Diğer pişiklere göre bu cilt hastalığı daha ciddidir ve bebek huzursuzdur.Çünkü bu cilt rahatsızlığında Bebeğinizin derisi, dışarıdan temas eden her türlü maddeye karşı çok daha duyarlıdır. Bebeğinizin teni denemsiz ve kurudur. Bu da onu oldukça rahatsız eder. Hastaların yaklaşık yarısında belirtiler yaşamın bu ilk yılında ortaya çıkar. Bu dönemde ortaya çıkan atopik ekzemaya, süt çocukluğu (bebeklik) tipi adı verilir. Süt çocukluğu tipinde yaralar daha çok yanaklarda, bebek emeklemeye başlayınca ise kol ve bacakların diz-dirsek bölümlerinde görülür.Bebeklik ekzeması olan hastaların bir bölümünde yaşamın daha sonraki dönemlerinde astım veya alerjik nezle ortaya çıkabilir.
Nasıl tedavi edilir?
Bu rahatsızlıkta çeşitli faktörler hastalığın şiddetini artırabilir. Eğer bebeğiniz, bebeklik ekzeması geçiriyorsa, ona yünlü giysi giydirilmemeli;pamuklu, yumuşak, koyu renkli olmayan giysileri tercih etmelisiniz. Çocuğunuzun odasının ve eşyalarının hergün, tozlara karşı, temizlenmesi önemlidir. Ayrıca ortam ısısını ve nemini dengede tutmalı, bebeğinize yeni besinler yedirmeye başlarken dikkat etmeli,alerjik besinlerden kaçınmalısınız.Evde ve yakın çevrede hayvan bulundurmamalı,sigara içmemelisiniz.Bebeğinizin derisinin yumuşak ve nemli kalabilmesi için onun cildini nemlendirici bir sabunla yıkamalı ve hemen sonrasında cildine nemlendirici losyon veya krem sürmelisiniz. Bu genel bakımı hiçbir zamanaksatmamalısınız. Özellikle küçükçocuklarda kaşıntı, uykusuzluğu da beraberinde getirdiğinden ve yaralara yol açtığından kaşıntıya karşı önlem almanız çok önemlidir. Bunun için doktorunuza danışarak kaşıntıyı azaltacak ilaçlar kullanabilirsiniz.Bunların dışında doktorunuz kortizonlu veya kortizon dışında birtakım dıştan sürülecek ilaçlar verebilir.Bebeklik ekzeması olan çocukların düzenli doktor kontrolünde olmaları gerektiğini aklınızdan çıkarmamalısınız.

►Mantarlara bağlı pişikler

Mantara bağlı cilt hastalıklarında bebeğinizin derisi kırmızıdır. Cildinde beyaz,kremaya benzer, mantar kalıntılarından oluşan tabakalar görülür. Bu tabakalar,bebeğinizin vücudunda kıvrım bölgelerine ilerleyebilir, cildinde düzgün olmayan,kabuklanmış pişik bölgeleri görülür.
Nasıl tedavi edilir?
Bebeğinizin ağız içinde veya tırnak etrafında başka mantar enfeksiyonu olup olmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz.Bezlerinin hijyenine dikkat ederseniz vemantarlara karşı doktorunuzla beraberdoğru tedaviyi uygularsanız, küçüğünüzen kısa zamanda iyileşecektir. Eğer cildindemantar sorunu tekrarlıyorsa bebe-ğinizin bağışıklık sistemi ile ilgili bir sorunolup olmadığı da doktorunuz tarafındankontrol edilmelidir.

Kaynak : Bebeğim Ve Biz

ENGLİSH

Your baby, mini, mini body, unable to touch meat with skin and soft scented silk indispensable parçanızdır.Ancak that his “skin” i, in the first year can be compared with some skin problems.

Your baby’s “first” in that beautiful smooth skin, some skin problems and karşılaşabilirsiniz.Bu period, the most common skin disorders diapers due to rash (primary irritation or irritation, dermatitis), oily eczema (seborrheic dermatitis), infantile eczema (atopic eczema) and are due to fungal rash in cloth. First of all that occurred in the skin, and a seemingly minor change you know you should take seriously. By following the changes in your baby’s skin and you should consult a specialist when needed, you can not touch it chopped cotton “skin” to prevent any damage to. 0-12 months of your baby’s skin may be the most common problems, treatment modalities and what parents should do from JFK Hospital dermatologist Dr. Water yearning young, you told me to.

► nappy rash due to
Your baby’s skin, the glands in constant humidity, wetness, friction, cleaning products, urine, faeces and many other factors combined result of the rash oluşabilir.Kalça the surface of the skin rash appears and legs plait the region spreading to tend. Beginning in your baby’s skin is flaky, slightly swollen areas occurs. Superficial wounds can be seen. In more serious cases, with the formation of bacteria in your baby’s skin can be opened deep wounds.
How is it treated?
Problems of this type of treatment should not forget that doctors and parents to be successful, must cooperate. Parents, should change diapers on a regular basis. When you connect to your child diaper area clean with warm water or oil (olive oil) and temizleyebilirsiniz.Temizlik to never use you change the diaper is dirty.
There, you also avoid nylon underwear. Depending on the treatment of diaper rash, especially at night, protection products containing zinc oxide, the day he kortizonantibiyotik suitable for babies with a combination of creams are used. Consult your doctor before but definitely should not use any cream.

► Oil Eczema
The first and most common symptoms of eczema is oily, the first two months after birth, your baby’s head which, yellowish in color and crust is greasy and sticky. Bucilt discomfort “host” is also known by name. Crusting of the scalp to the outside face, ears back and may spread to the armpits. This table is connected to the rash, which can spread up to the contour of the thigh, redness gösterebilir.Bebeğinizin sharply in the body is not uniform, scattered, sporadic, or crusting of the body may spread.
How is it treated?
Fat in the treatment of eczema, if ekzama settled in at your child’s hair with baby shampoo or olive oil or baby oil yıkayabilirsiniz.Onun head of the shell at the time you must remove the soft format. Also at the appropriate concentration of salicylic acid-based cream or lotion containing the following products you can use with your doctor. If the crust is visible in the cloth, you should pay attention to the maintenance of these areas. According to the recommendations of your doctor, you can use the appropriate cream. Usually within 4-6 weeks or when your child no later than six months back in this skin disease.

If you pay attention to hygiene of your baby’s cloth and apply the correct treatment against fungi as soon as possible if your baby is little good will.

► baby eczema
Infantile eczema, a common allergic skin disease. The most important features of the disease, usually the first three months of life after starting from the resulting injuries, and cheeks are itchy. Gland diseases common in a rash manner can also express itself. According to the rash of other more serious skin diseases and skin disorders in infants huzursuzdur.Çünkü that your baby’s skin from the outside world against all kinds of contact is much more sensitive. Denemsiz and your baby’s skin is dry. That it is very disturbing. Indicate that approximately half of patients in the first year of life are revealed. In this emerging era of atopic ekzemaya, infancy (infantile) type is known. Infancy in the type of injury more often on the cheeks, babies begin to crawl when the arms and legs, the knee-elbow sections görülür.Bebeklik eczema patients with a part of life in the later stages of asthma or allergic fever may occur.
How is it treated?
In this condition, several factors may increase the severity of the disease. If your baby, infant eczema, if passed, it should not be wearing woolen garments, cotton, soft, dark-colored clothing should prefer not. Every day of your child’s room and belongings, against dust, cleaning is important. Moreover, temperature and moisture balance, keep your baby new foods to eat to begin should be considered, allergenic foods kaçınmalısınız.Evde and nearby animals have no smoking içmemelisiniz.Bebeğinizin skin soft and moist to remain for its skin moisturizing soap to wash and immediately after the skin moisturizing lotion or creams are sliding. Zamanaksatmamalısınız that no general maintenance. Küçükçocuklarda especially itching, insomnia, and wounds that lead to bring it is very important to take measures against itching. Consult your doctor for this rash, your doctor will reduce the cortisone or cortisone drugs than non kullanabilirsiniz.Bunların some drugs will be available outside regular verebilir.Bebeklik children with eczema should be under medical supervision should not take away from your mind.

► rash of fungi
Skin diseases due to fungus in your baby’s skin is red. White skin, cream-like layers are composed of fungal remains. These layers, your baby can move parts of the body folds, uneven skin, scaly rash can be seen in the region.
How is it treated?
Quotation marks around your baby or other fungal infection in the mouth and certainly not if you pay attention to hygiene control etmelisiniz.Bezlerinin vemantarlara beraberdoğru against the treating doctor, you will küçüğünüzen better soon. If you repeat cildindemantar problems related to the immune system whenever a baby-sorunolup tarafındankontrol your doctor should be or not.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

16 yorumlar

 1. Türk milletinin karakteri yüksektir. Türk milleti çalışkandır. Türk milleti zekidir. Mustafa Kemal ATATÜRK

 2. okumak güzel hızlı okuyup anlamak dahada güzel olur herhalde denemeliyim

 3. ”Yalnız kendi nefsini düşünerek dost arayan,hizmetçi arıyor demektir.” Cenap Şehabettin

 4. Wherever you go, go with all your heart. Confucius

 5. Kelebek bir defa kanatlandı mı bir daha asla tırtıl haline gelmez. Colin Wilson

 6. Sağlıklı bir hayat düzenli ve bilinçli beslenmeden geçiyor. Hal böyle olunca bu telkini dinlemek icab ediyor.

 7. migren ne demek bilirim hayatım felç oluyor

 8. Erdal Demirkıran, ‘Sen Şimdi Gidecen ya Cehennemin Dibine Git’ müthiş bir kişisel gelişim kitabı. Kahkahalarla okunan cinsten 🙂

 9. stresli olduğum zamanlar bu sorunum dahada artıyor driver türkçe dublaj izle

 10. Eşim yeni aldı, merakla dinlemeye devam ediyor.. sonuçları bekliyoruz. hollandaca sozluk

 11. öncelikle nazik mesajınız için çok teşekkür ederim. subliminal resimler

 12. tam babama göre bir telkin. sürücü kursu oyunları

 13. “En iyi kisisel gelisim kitabi Kuran-i Kerimdir” #altustmuhabbet akciğer

 14. ilk dinleyişte mucize bekleyemeyiz ama zamanla 21 gün içerisinde kendinizde oluşan değişiklikleri fark edeceksiniz bende ilk başta bir şey olmayınca umudumu yitirmiştim fakat zamanla her şey yoluna girdi italyanca öğrenme

 15. şiddetle tavsiye ediyorum. ereksiyonu

 16. bu cd yi denemek için sabırsızlanıyorum. işimle alakalı aşmakta zorlandığım bir sorunumu çözebileceğim. isvecce ögreniyorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂